środa, 25 lutego 2015

Ogródkowe mogiły

Fot. 1

Prezentowane powyżej zdjęcie pojawiło się niedawno na portalu aukcyjnym Ebay.de. Widzimy na nim tymczasowe pochówki trzech niemieckich żołnierzy, poległych we wrześniu 1939. Dzięki podpisowi "Wlochi – Warschau” nabazgranemu ołówkiem na odwrocie, identyfikacja miejsca wykonania fotografii okazała się zaskakująco prosta. Widoczny po lewej stronie budynek z wysokimi, łukowato sklepionymi oknami kojarzy się z kościołem lub kaplicą, a w 1939 roku był tylko jeden murowany kościół we Włochach - parafia ewangelicka przy obecnej ulicy Cietrzewia 22 (wówczas ulica nazywała się Parkowa). Kościół ten służyć miał  dość licznej społeczności ewangelickiej Włoch i został poświęcony niedługo przed wybuchem II wojny, w styczniu 1939: LINK.

Świątynia służy ewangelikom do dnia dzisiejszego i nie była po wojnie przebudowywana, więc potwierdzenie moich przypuszczeń nie było trudne. Interesujące mnie miejsce odnalazłem podczas wizji lokalnej (luty 2015) w ogrodzie po zachodniej stronie kościoła:

Fot. 2

Fot. 3

Nie ma już oczywiście żadnego śladu po tymczasowych grobach z roku 1939. Polegli wówczas żołnierze byli po zakończeniu walk ekshumowani i przenoszeni na cmentarze. W Warszawie duża kwatera z niemieckimi grobami z tego okresu powstała na Powązkach Wojskowych od strony ulicy Powązkowskiej, o czym pisaliśmy TUTAJ.


nuro

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz