środa, 4 marca 2015

Seria z karabinem

Kilka dni temu na portalu aukcyjnym Ebay.de pojawiła się seria trzech zdjęć, ukazująca grupę niemieckich żołnierzy podczas ćwiczeń z ciężkim karabinem maszynowym MG 08/15. Wedle sprzedającego, zdjęcia wykonano w Warszawie w roku 1941.

Fot. 1

Fot. 2

Fot. 3

Kilka zdjęć wykonanych w tym samym miejscu zawsze stanowi nieocenioną pomoc przy identyfikacji. Tak było również i w tym przypadku. Wnikliwa analiza wszystkich trzech zdjęć pozwoliła na ustalenie miejsca ich wykonania. Na zdjęciu nr 1 w tle widzimy parę drzew i łąki. Niby wiele informacji to nie wnosi, ale w kontekście dwóch pozostałych fotografii, sprawa ma się nieco inaczej. Na zdjęciu nr 2 i 3 widzimy w tle zabudowania przemysłowe. Budynek widoczny po prawej stronie na fotografii nr 2, swoją architekturą przypominał szkołę, co pasowało idealnie do "klimatu" niemieckich zdjęć koszarowych. Jak wiadomo Niemcy zajęli większość budynków szkolnych w Warszawie na swoje potrzeby. Na zdjęciu nr 3 widać dodatkowo korony drzew w oddali, między skrajem budynku szkoły a żołnierzem Wehrmachtu. To też była cenna informacja - trzeba było szukać szkoły w rejonie o charakterze przemysłowym, z łąkami po stronie południowej i terenem zadrzewionym (parkiem, cmentarzem?) po północnej.

W pierwszej chwili pomyślałem o Woli, ale sprawdzenie kilku szkół nie przyniosło rezultatu. I kiedy tak dumałem nad tą Wolą, przyszło mi do głowy rozwiązanie tyleż oczywiste, co jedynie słuszne. To teren szkoły przy ul. Spokojnej 13: LINK. Niemcy ćwiczyli z tyłu budynku, na trawiastym placu, przylegającym do ulicy Kolskiej. Na ortofotomapie z roku 1945 poszczególne kadry wyglądają mniej więcej tak:


Budynek szkolny przetrwał wojnę w całkiem niezłym stanie, po remoncie w roku 1948 oddano go do użytku i do dziś mieści on Zespól Szkół Fototechnicznych: LINK.

(P)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz