wtorek, 20 sierpnia 2013

Spacer po pięknej ulicy


W dzisiejszej odsłonie powojenne zdjęcie autorstwa Ireny Jarosińskiej znalezione w zbiorach Ośrodka KARTA: LINK. Zdjęcie opatrzono opisem "Mężczyzn idący wzdłuż zniszczonej ul. Pięknej". Nie trzeba tu wielkiej wiedzy, aby zorientować się, że nie jest to ul. Piękna, choć jakieś ukryte piękno z tego zdjęcia i z tej pokierszowanej ulicy z pewnością emanuje. Na ulicy widzimy "kocie łby", zabudowa raczej niska (2-3 piętrowa), oficyny jakieś takie mizerne.

Początkowo Piotrek sądził, że to widok ul. Ogrodowej od strony Żelaznej w kierunku zachodnim z gmachem Domu Ludowego PPS po lewej, ale to nie mogło być tam. Budynek przy Ogrodowej 39/41 miał oryginalnie 4 piętra, a tu widzimy tylko 3.

Dalsze poszukiwania w zachodnich rejonach Śródmieścia i na Woli nie przynosiły rezultatów, trzeba więc było poszukać gdzie indziej. Spojrzałem na zdjęcie świeżym okiem i moja uwaga skupiła się na dolnej krawędzi kadru - już gdzieś wcześniej widziałem taką nawierzchnię - to była identyfikacja narożnika Leszczyńskiej i Topiel na Powiślu: LINK. Ten trop był właściwy. Okazało się, że mężczyzna na zdjęciu idzie ul. Browarną, a budynek po lewej stronie to Centralny Ośrodek Apostolatu Maryjnego przy ul. Radnej 14: LINK. Gmach ten po wojnie podwyższono o jedno piętro likwidując attykę, ale przy remoncie zachowano pierwotny wystrój elewacji. Ostatecznym dowodem było inne zdjęcie Jarosińskiej, wykonane z ul. Oboźnej: LINK, na którym widzimy resztki budynków na posesji Radna 19 przyklejone do ściany szczytowej kamienicy pod nr 17.

Na koniec morał. Choć przysłowie mówi, że nie wszystko złoto, co się świeci, w Warszawie akurat jest odwrotnie, piękna jest nie tylko ul. Piękna.

(K)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz