środa, 23 listopada 2016

Dach z widokiem na Mokotów


Coraz częściej trafiają do nas różnymi drogami zdjęcia z prośbą o identyfikację. Powyższe zdjęcie zostało nam przesłane za pośrednictwem portalu społecznościowego: LINK, z prośbą o pomoc w ustaleniu miejsca jego wykonania. Przesłał je Pan Marek informując, że przedstawia Jego Tatę z kolegami ze szkoły Wawelberga. Zanim rozpocząłem poszukiwania postanowiłem sprawdzić właśnie ten szkolny trop. Uznałem za całkiem prawdopodobne, że szkolnym kolegom udało się zrobić zdjęcie na dachu swojej "budy". Szkoła Wawelberga znajdowała się przy ul. Narbutta na Mokotowie. Opis jej zabudowań można znaleźć na portalu Warszawa1939.pl: LINK. Przyjrzałem się uważnie i stwierdziłem, że wszystko pasuje do dachu budynku przy Narbutta 86 - niemal tuż za plecami uczniów widać nowy gmach szkoły pod adresem Narbutta 84. Miejsce zostało określone, co nie zmieniło faktu, że zdjęcie jest bardzo interesujące. Najciekawsze elementy zdjęcia znajdują się jednak w prawym, górnym rogu. To panorama zabudowy Mokotowa wzdłuż al. Niepodległości. Stan zniszczeń świadczy o tym, że to powojenna fotografia. Zachęcam by się jej przyjrzeć nieco dokładniej - powiększony fragment z opisem można zobaczyć tutaj: LINK.

Wkrótce po rozwiązaniu tej zagadki okazało się, że ci sami uczniowie zrobili sobie drugie zdjęcie na tym samym dachu:

Zdjęcie to byłoby dość trudne do zidentyfikowania, gdyby nie pierwsza fotografia. Mając już odnaleziony dach wystarczyło poszukać w jego okolicy. Tym razem patrzymy na północ - po prawej stronie hala warsztatowa szkoły - można ją zobaczyć tutaj: LINK. Za nią widać tył gmachu Domu Pisarzy Towarzystwa Jezusowego przy ul. Rakowieckiej 61.

Po raz kolejny identyfikację zdjęć ułatwia dodatkowa informacja, której nie znajdziemy na fotografii. Często próbę zlokalizowania zdjęcia dobrze zacząć właśnie od tego co o nim wiemy. Jeśli to nie pomaga, to zawsze można spróbować kontaktu z nami. Oczywiście Panu Markowi bardzo dziękujemy za możliwość pokazania zdjęć na naszym blogu.

(K)

1 komentarz:

  1. Cieszę się że zdjęcie mogło się Państwu przydać a zarazem powiększyć zbiory archiwalne . Pozdrawiam Marek Grodziński

    OdpowiedzUsuń