sobota, 11 czerwca 2016

Wypędzeni


Muzeum Powstania Warszawskiego kolejny raz zwróciło się z prośbą do Internautów o pomoc w rozwiązywaniu fotograficznych zagadek. To bardzo interesująca akcja i szczególnie wartościowa nie tylko dla historyków czy specjalistów, ale dla wszystkich Miłośników dawnej Warszawy. Dzięki tej inicjatywie, naszym oczom ukazują się fotografie zazwyczaj zupełnie nieznane.

Powyższa fotografia opatrzona została następującym komentarzem: "Październik 1944. Kolumna ludności cywilnej opuszczająca miasto. Fot NN / ze zbiorów MPW". Wysoka kamienica, trójkątny skwer wyczyszczony z zabudowy, budynek stacji benzynowej w tle pod niską oficyną po lewej . Hmm? Pierwsza hipoteza była zaskakująca i nieoczywista. Kolumna ludności cywilnej idzie ulicą Wierzbową i skręca we Fredry. Kamienica po prawej to dom Franckich przy ul. Ossolińskiej 6: LINK, a w zasadzie jego ślepa szczytowa ściana.

Dla potwierdzenia tej hipotezy zajrzałem jeszcze do zdjęć lotniczych z Instytutu Herdera, ukazujących Warszawę tuż przed wybuchem powstania: LINK. Teraz wszystkie wątpliwości zostały rozwiane a zagadka rozwikłana. 

Ludność cywilną wypędzano z miasta w miarę kurczenia się zajętego przez powstańców terytorium. Trasa którą pokonuje kolumna ze zdjęcia, może sugerować, że to mieszkańcy Powiśla, które upadło 6 września 1944, zatem być może zdjęcie wykonano nieco wcześniej, niż sugeruje to muzealny opis.

(K)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz