czwartek, 9 lipca 2015

Przewrócony tramwaj


Zdjęć z barykadami Września '39 jest w sumie całkiem sporo. Tramwaje wykorzystano do budowy barykad w wielu punktach miasta, te najbardziej znane i obfotografowane znajdowały się na ulicach Puławskiej, Grójeckiej, Wolskiej, Górczewskiej. Powyższe zdjęcie, znalezione na portalu Ebay.de, zwróciło moją uwagę ze względu na ciekawą perspektywę i widoczną w tle zabudowę.Specjaliści od tramwajów warszawskich, zapewne potrafiliby ustalić miejsce po numerze bocznym wozu - 15, ale ja w tej materii jestem raczej dość słaby. Na szczęście inne elementy na tym zdjęciu umożliwiły prawidłową i szybką lokalizację.

Chwila namysłu i wszystko stało się jasne - fotografię wykonano na ulicy Grójeckiej, a w tle widzimy zabudowę przy wylocie ulicy Siewierskiej. Narożna posesja miała zapewne adres Grójecka 88 / Siewierska 1 - widzimy na niej piętrowy domek, a nieco na prawo, w głębi posesji dwupiętrową oficynę. Widoczna na drugim planie po lewej ściana szczytowa należała do kamienicy o adresie Grójecka 90 / Przemyska 2, zniszczonej podczas oblężenia miasta i rozebranej w czasie okupacji. Na ortofotomapie z roku 1945 kadr tego zdjęcia wygląda mniej więcej tak:


Z widocznej na zdjęciu zabudowy do naszych czasów nie ostało się nic. Gdybyśmy dzisiaj chcieli wykonać podobne ujęcie, naszym oczom ukazałby się mniej więcej taki widok: LINK.

(P)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz