wtorek, 28 lipca 2015

Koszary i łapanka

Fot. 1

Fot. 2

Oba powyższe zdjęcia pojawiły się niedawno na portalu aukcyjnym Ebay.de. Opisano je tam lakonicznie jako "Kaserne, Warschau" (czyli koszary, Warszawa). Choć zasadniczo nie posiadały punktów stycznych, instynktownie połączyłem je w jedną całość. Drewniany płotek widoczny na zdjęciu nr 2, skojarzył mi się z maneżem, a skoro tak, pierwsze kroki skierowałem w rejon koszar 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, (wcześniej Ułańskiego Pułku Lejbgwardii) rozciągający się między ulicami Myśliwiecką, Szwoleżerów i Czerniakowską. 

Intuicja mnie nie zawiodła. Chwila studiowania ortofotomapy i zagadka znalazła swoje rozwiązanie. Oba kadry wykonano mniej więcej z tego samego miejsca, choć w zupełnie różne strony:


Przy okazji trzeba jeszcze raz pochwalić piękno i dokładność szkiców wykonanych przez ekipę Lindley'a. Zaznaczono tu bardzo wiernie wszystkie wypukłości elewacji budynku koszarowego przy Myśliwieckiej (Fot. 1), delikatne pseudoryzality w obrębie rynien, czy płyciny ryzalitu środkowego:


Identyfikacja zrobiona, ale to jeszcze nie koniec historii. W Wikipedii, pod hasłem "Łapanka" zamieszczono następujące zdjęcie: LINK, z opisem, że jest to obóz przejściowy na ulicy Skaryszewskiej 8. Wystarczy jednak porównać z naszym zdjęciem nr 2, aby przekonać się, że wykonano je także w dawnych koszarach 1. Pułku Szwoleżerów. Na nim także widać maneżowy płotek i ścianę budynku (stajni?) obrośniętą dzikim winem. 

Opisywanie archiwalnych zdjęć to zawsze jest praca "w toku", a nie dokonany i zamknięty proces. Nasza wiedza ciągle się poszerza, ilekroć na światło dzienne wychodzą nieznane dokumenty.

(P)2 komentarze:

  1. W NAC znalazłem takie zdjecie z tego okresu .http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/11921/

    OdpowiedzUsuń
  2. Poprawiłem opis zdjęcia na Wikipedii pod hasłem "Łapanka" (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ob%C3%B3z-skaryszewska.jpg ). Dziękuje za identyfikacje i w przyszłości proszę o powiadomienie na stronach dyskusji artykułu lub zdjęcia. Nie pamiętam czy Ulica Skaryszewska była zidentyfikowana w 'Mieście Nieujarzmionym" Piorkowskiego (gdzie zdjęcie było opublikowane w 1957 roku) czy w NAC (http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/11919/13f122aad8ef6f12f24f4d561c70b1f6/), ale jak się znajdzie bledną identyfikacje to warto poprawić.

    OdpowiedzUsuń