czwartek, 25 czerwca 2015

Przedwiośnie

Fotografia znaleziona na portalu Fotopolska.eu: LINK, wcześniej można ją było oglądać na niemieckim Ebay'u wraz z serią zdjęć wykonany w rejonie gmachu Wojskowego Instytutu Geograficznego. Wyrwanie zdjęcia z kontekstu serii sprawiło, że lokalizacja miejsca uległa pewnemu zaciemnieniu, a przecież mamy tu szereg elementów, które idealnie wpasowują się w istniejący (w roku 2015 wciąż jeszcze bez większych zmian) układ przestrzenny miasta.

Zdjęcie wykonano na terenie posesji w Alejach Jerozolimskich 87 (obecny adres nr 93) w kierunku północnym. Nisko wiszące słońce, oblodzona ziemia, brak liści na drzewie - wszystko to doskonale pasuje do opisu "marzec 1942". W tle na wprost widzimy dachy kamienic przy ulicy Chmielnej 104 i 102: LINK. Na ortofotomapie kadr tego zdjęcia wygląda następująco:


Parterowy budynek (garaże, warsztaty?) widoczny na drugim planie za plecami niemieckich oficerów po prawej istnieje do dziś. W jego miejscu firma Yareal planuje jednak budowę nowoczesnego biurowca o nazwie Nowogrodzka Square: LINK. Już niebawem miejsce to nabierze zupełnie nowego kształtu.

(K)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz