czwartek, 30 kwietnia 2015

Mogiła na Okęciu


Zdjęcie znalezione na portalu aukcyjnym Ebay.de z następującym opisem:

"Aus der Nachlass einer Veteran der 31. Infanterie-Division in Polen 1939, Holland, Belgien und Frankreich 1940, und d. Ostfront. Schauen Sie sich bitte die ca. 90 Auktionen an!
Hier angeboten:
Originalfoto: Grab der Hauptmann Burghard Freiherr von Freyberg, Hauptmann im Infanterie-Regiment 82 und ein seiner Männer, gefallen am 12. September 1939 im Gut Okecie, im nähe der Flugplatz Okecie bei Warschau, Polen.
Format: +/- 6x9 cm Agfa Lupex"


Mnie najbardziej zainteresowała druga część opisu. Wynika z niej, że na zdjęciu widzimy mogiłę kapitana Burgharda Freiherra von Freyberga z 82 Regimentu Piechoty, poległego 12 września 1939 w majątku Okęcie, nieopodal lotniska. Idąc tym tropem i posiłkując się zdjęciem lotniczym, wykonanym jesienią 1944, bez trudu odnalazłem miejsce wykonania fotografii z roku 1939. Pomogła charakterystyczna smukła wystawka dachowa w środkowej partii budynku:


Identyfikacyjnej pracy przy tym zdjęciu specjalnie nie było, znacznie trudniej znaleźć jakieś bardziej szczegółowe informacje na temat Folwarku Okęcie. Nie mówiąc o zdjęciach. Przed wojną majątek należał do rodziny Bagniewskich, Piotra i Mari (z domu Łabędzkiej), właścicieli dóbr ziemskich w Zatorze. Jakieś informacje na ich temat znalazłem m.in. tutaj: LINK.Wnioskując z położenia budynku, owalnego klombu przed jego elewacją, niewielkiego parku po prawej i stojącej do dziś kapliczki w jego pobliżu: LINK, budynek ten pełnić musiał rolę skromnego dworku. Być może mieszkał tu zarządca majątku. Został on również zaznaczony na przedwojennej mapie Warszawy z roku 1939 wraz z zabudowaniami folwarcznymi.

Teren okęckiego majątku Niemcy zajęli po południu 8 września 1939, skąd niemal natychmiast ruszyli do ataku na Ochotę. Obrońcy stolicy stawili jednak zaciekły opór i niemiecka ofensywa "z marszu" załamała się. 12 września z terenu Pola Mokotowskiego ruszyło brawurowa kontrnatarcie 21 polskich czołgów, dowodzone przez podpułkownika Jakuba Witalisa Chmurę. Zaskoczeni Niemcy zmuszeni zostali do wycofania się w rejon lotniska, jednak polskim żołnierzom nie udało się dłużej utrzymać odbitych terenów. Prawdopodobnie, to właśnie podczas tych walk poległ kapitan von Freyberg.

Wycofując się z Warszawy w styczniu 1945 Niemcy wysadzili większość budynków w rejonie lotniska Okęcie, nie ostały się także zabudowania dawnego folwarku. Po wojnie tereny dawnego majątku włączono do rozbudowującego się portu lotniczego. Obecnie w miejscu budynku ze zdjęcia stoi LOT-owski pawilon A300.

(P)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz