piątek, 27 marca 2015

Porządek musi być


Prezentowane powyżej zdjęcie pojawiło się kilka lat temu na portalu aukcyjnym Ebay.de z opisem "Warschau". Przedstawia wojskowy samochód  wjeżdżający na strzeżony przez wartownika teren, w tle widać eleganckie kamienice. Mimo, że na zdjęciu uwieczniono wiele detali budynków, kilkakrotne próby zidentyfikowania sfotografowanego miejsca  nie przyniosły rezultatu. Postanowiłem więc podejść do problemu inaczej i skorzystać z dość nietypowej wskazówki, jaką pozostawili lubujący się w porządku niemieccy żołnierze. Otóż nad chłodnicą samochodu widać nieco niewyraźną, prostokątną tablicę z ciemniejszymi plamami. Może to plan rozmieszczenia budynków na terenie koszar lub innego obiektu wojskowego? Tym razem strzał okazał się celny - dość szybko odszukałem identycznie usytuowane budynki na planie Lindleya (celem dopasowania mapkę odwrócono o 180 stopni):


Nie ulegało najmniejszej wątpliwości, że tablica przedstawiała rozmieszczenie budynków w północnej części Szpitala Ujazdowskiego. Jedynym miejscem, w którym ówczesny teren szpitala stykał się z miejską zabudową był ciąg ulic Piękna - Górnośląska. Główna brama szpitala znajdowała się na wprost ulicy Wiejskiej, w związku z tym teraz już szybko i łatwo można było określić miejsce wykonania zdjęcia:


Z planu wynikało, że widoczne w tle kamienice stały przy ul Górnośląskiej  28 i 26 (wówczas ul. Górnej), nieopodal wylotu ul. Wiejskiej. Niestety nigdzie nie udało mi się znaleźć dobrego zdjęcia żadnego z tych budynków, które umożliwiłoby porównanie widocznych detali. Parterowy budynek na terenie szpitala pełnił rolę izby przyjęć. Odszukałem jego zdjęcie na wystawie fotografii Szpitala Ujazdowskiego, która jesienią 2014 roku zawisła na ogrodzeniu jednego z ocalałych pawilonów  przy ul. Jazdów 5: LINK.Widok z ulicy na bramę szpitala obejrzeć można także w archiwum NAC: LINK. Wszystkie budynki widoczne na identyfikowanym zdjęciu uległy całkowitemu zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Istnieje jednak sporo pozostałości po zabudowie Szpitala Ujazdowskiego, którego teren rozciągał się od Pięknej aż do Agrykoli. Warto odwiedzić ten pełen zieleni fragment miasta i przy okazji zapoznać się ze wspomnianą wystawą zdjęć.

nuro

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz