czwartek, 5 lutego 2015

Koszary nad Łupią

Fot. 1

Fot. 2

Powyższe zdjęcia ukazały się kilka dni temu na portalu aukcyjnym Ebay.de, opatrzone podpisem "Koszary w Warszawie" (Polnische Kaserne in Warschau). Widoczny na drugim zdjęciu budynek po prawej rzeczywiście przypomina carskie koszarowce, jakich wiele zbudowano w Twierdzy Warszawa w drugiej połowie XIX wieku, ale zdjęcie kościoła na pewno nie pochodziło z Warszawy.

Wyjaśnienie zagadki okazało się bardzo proste. Po wpisaniu w wyszukiwarce grafiki Google frazy: "kościół garnizonowy Mazowsze"  już na drugim miejscu znalazłem zdjęcie właściwego kościoła, wraz z informacją, że znajduje się w Skierniewicach.

Koszary w Skierniewicach powstały w roku 1885, podstawowe informacje o ich historii można znaleźć tu: LINK. Natomiast w roku 1899 rozpoczęto budowę cerkwi Narodzenia Pańskiego, którą po odzyskaniu niepodległości przebudowano na katolicki kościół garnizonowy: LINK.

Oba zagadkowe zdjęcia wykonano niemal w tym samym miejscu, po przeciwnych stronach placu przed kościołem. Widoczne na nich budynki istnieją do dnia dzisiejszego. Mniej szczęścia miała wieża ciśnień, która w 2011 roku została wysadzona w powietrze z powodu złego stanu technicznego: LINK. Jej ostatnie chwile można obejrzeć na filmie: LINK.

Korzystając z Google Maps możemy odbyć wirtualny spacer po Skierniewicach, sfotografowane obiekty znajdują się wzdłuż ulicy Batorego: LINK.

nuro

3 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. moje rodzinne miasto - u rodziców mam trochę aktualnych zdjęć z koszar - mogę podesłać.

    OdpowiedzUsuń
  3. O, widać wieżę ciśnień. Jeszcze po niej łaziłam. Niestety wyburzyli.

    OdpowiedzUsuń