środa, 3 września 2014

Tu się kończy warszawska Starówka?


Zdjęcie wyszperane na portalu aukcyjnym Ebay.de.Wedle daty na odwrocie wykonano je w lipcu 1940 i przedstawia ono zburzone we wrześniu 1939 kamienice. Rozpoznanie miejsca tylko w pierwszym momencie stanowiło zagadkę. Analiza szczegółów budynku widocznego po lewej przyniosła bowiem szybkie rozwiązanie. Jest to miejsce doskonale znane każdemu warszawiakowi, a w ostatnim czasie nawet bardziej, ze względu na polemikę pt. "gdzie się kończy Stare Miasto"?

Otóż zdjęcie wykonano mniej więcej spod Kolumny Zygmunta III Wazy w kierunku wylotu ul. Senatorskiej na plac Zamkowy. Po lewej widzimy spaloną kamienicę Johna: LINK, natomiast po prawej ruiny kamienicy przy ul. Senatorskiej 2/4, przy wylocie ul. Podwale: LINK.

Wznoszony obecnie (2014) w tym samym miejscu nowy budynek, budzący wiele kontrowersji biurowiec spółki Senatorska Investment: LINK1, LINK2, LINK3, tylko kształtem działki nawiązuje do tego przedwojennego. Wedle powszechnej opinii jest to projekt nieudany, nieciekawy i nieprzystający do sąsiedniej zabudowy. Na ironię losu zakrawa fakt, że zaprojektowali go architekci z niemieckiej pracowni RKW Rhode Kellermann Wawrowsky.

(P)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz