czwartek, 10 lipca 2014

Zbiórka


Zdjęcie znalezione na portalu aukcyjnym Ebay.de. Przedstawia zbiórkę niemieckich żołnierzy z modernistycznymi kamienicami w tle. Chwila grzebania w pamięci i udało mi się rozpoznać miejsce. Zapewne podobny widok już gdzieś kiedyś widziałem, choć teraz nie mogę sobie tego przypomnieć. To pusty plac (wówczas) na tyłach szkoły przy ul. Białobrzeskiej 44. W tle widzimy natomiast zabudowę ulicy Radomskiej, od lewej kolejno: fragment domu nr 16, potem nr 14, dwa piętra budowanej kamienicy nr 12/10, wzniesione, niewykończone mury nr. 8 i dom nr 6.

Na ortofotomapie z roku 1945 ujęcie to wygląda następująco:


Ze względu na zabudowę terenu między ulicami Nieborowską i Radomską, wykonanie podobnego ujęcia dzisiaj nie jest możliwe. Rzućmy jednak okiem na współczesny widok kamienic przy ul. Radomskiej 16 i 14: LINK.

(P)


PS. Domy przy ul. Radomskiej 4, 6 i 8, widziane od strony ul. Grójeckiej, można zobaczyć na innej, niestety dość słabej fotografii, także pochodzącej z portalu aukcyjnego Ebay.de: LINK. Od strony podwórka ten sam narożnik wyglądał następująco: LINK.

(F, P)

1 komentarz:

  1. Czy jest jakiś budynek, miejsce, którego nie potrafiliście zlokalizować? :)

    OdpowiedzUsuń