środa, 23 lipca 2014

Z wizytą w kibucu


W bogatych zbiorach instytutu Jad Waszem można znaleźć wiele zdjęć starej Warszawy (w szczególności Dzielnicy Północnej). Znajdują się tam również unikatowe zdjęcia z okolic Grochowa. Skąd takie zainteresowanie szacownej instytucji tym rejonem miasta? Otóż w roku 1930 na podarowanym przez Hersza i Gabrielę Doktorowiczów działce na Witolinie powstała nowoczesna ferma rolnicza prowadzona przez ”Hechaluc-Pionier”, organizację której celem było przygotowanie młodych żydowskich osadników do emigracji do Palestyny. Jak czytamy w książce telefonicznej na rok 1938 Ferma Rolnicza, Hechaluc Pionier, zlokalizowana była przy ulicy Witolińskiej 43.

Dokładna lokalizacje zabudowań nie jest trudna do ustalenia, gdyż sąsiedni budynek z czerwonej cegły (widoczny na innym ujęciu po lewej stronie): LINK1,stał przez wiele lat na rogu ul. Jarocińskiej i Witolińskiej właśnie: LINK2. Aktualnie (sierpień 2014) po budynku tym pozostały jedynie fundamenty:
LINK3.

Całe gospodarstwo zajmowało ogromny teren pomiędzy ulicą Witolinską (biegnącą w tamtym czasach prostopadle do Ostrobramskiej), Ostrobramską, następnie granicami Warszawy do ulicy Grochowskiej. Od strony ul. Grochowskiej osłonięte było istniejącą tam zabudową mieszkalno–przemysłową.

Na innych zdjęciach z kolekcji Jad Waszem zobaczyć możemy inne widoki fermy i okolic. Przykładowo panoramę z ul. Witolińskiej w kierunku południowym: LINK4. Panoramę w kierunku wschodnim z widocznymi w tle i istniejącymi do dziś kamienicami przy ul. Grochowskiej 73 i 71A (po lewej) oraz terenem Garbarni Jeronima (po prawej) widok na wschód: LINK5. Panoramę w kierunku południowo-wschodnim z zabudową w tle nienależąca do fermy a zlokalizowaną pomiędzy obecną ul. Mglistą a Jubilerską: LINK6. Jeszcze jeden widok na wschód: LINK7, i na północ z budynkami gospodarczymi w tle (obecnie okolice ul. Rodziewiczówny i Dęblińskiej): LINK8. Widok na północny-zachód: LINK9, oraz jeszcze jeden widok na wschód LINK10.

Na ortofotomapie poszczególne kadry wyglądają mniej więcej tak:Więcej informacji na temat grochowskiego kibucu możemy uzyskać na stronie Stowarzyszenia imienia Szymona Anskiego: http://www.anski.org/historia. Zapraszamy do lektury.

(D)

4 komentarze:

 1. Witaj, patrze na te zdjecia i coś mi tu nie pasuje, między ul. Mglista a ul. Jubilerska a raczej w środku ul. Mglistej po obu stronach,znajdował się Browar Piwny i zdjecie z link 7 w oddali tak mi się zdaje stoją zabudowania browaru. to teraz jest w przyblizeniu ul. Grochowska 19 stacja i dalsza część za ul. Mglistą własnie wtym miejscu na wproszt pętli znajdował sie browar Grochowski, a obok niego stała garbarnia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Teraz obejrzałem mapę kibucu i tereney jego graniczą z terenem browaru z trzech stron, czwarta strona to już ul. Grochowska.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak napisałem, widok 6 i 7 przedstawia budynki (w okolicy Mglistej i Jubilerskiej) które nie należały do fermy.

   Usuń
 3. Ech, szkoda, że tak mało zdjęć.
  We wczesnych latach 1930 pradzaidek zbudował dom tuż obok, na dużej działce między Tarnowiecką a Mniszewską. Miałem nadzieję, że złapie się gdzieś w kadrze. No cóż. I tak dzięki!

  OdpowiedzUsuń