czwartek, 8 maja 2014

Pożar spichlerzaNa zdjęciach pochodzących z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego: LINK, widzimy wydarzenie z 13 września 1935, przedstawiające pożar młyna przy ulicy Solec 14. Zdjęcie przedstawia spichlerz Sadowskiego (nr hip.2951) widziany od strony ulicy Wioślarskiej. Po prawej stronie widzimy fragmenty zabudowy Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego, a na innym ujęciu tego samego miejsca widzimy charakterystyczne zagięcie ulicy Wioślarskiej: LINK.
Ulicę Wioślarską wraz z spichlerzem możemy zobaczyć również na zdjęciu wykonanym z wiaduktu Mostu Poniatowskiego w kierunku południowym: LINK. Jak wyglądała Wisła w tej okolicy pod koniec XVIII wieku, możemy zobaczyć na akwareli Zygmunta Vogla: LINK. W centrum ryciny widzimy dominujący nad okolicą budynek spichlerza Sadowskiego z płynącą  nieopodal Wisłą. Jak pisał Ryszard Żelichowski w książce Ulice Solca, (Veda 1999): "Umieszczony równolegle do brzegu, ułatwiał cumowanie zawijających tu galarom. Marek Kwiatkowski przypisał autorstwo tej budowli Szymonowi Zugowi, a rozwiązania konstrukcyjne budynku uznał za innowację."

Kiedy tak okazała budowla zniknęła z panoramy Warszawy, trudno jednoznacznie powiedzieć. Prawdopodobnie zniknęła jeszcze przed niemiecką inwazją na Polskę. Być może młyn rozebrano w związku z pożarem. Na zdjęciach lotniczych z końca września 1939 po spichlerzu nie ma już najmniejszego śladu.

(D)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz