poniedziałek, 12 maja 2014

Jeszcze jeden spichlerz


Powyższe zdjęcie, autorstwa Stanisława Nofok-Sowińskiego, pochodzi z albumu Olgierda Budrewicza Warszawa przedwczorajsza, wydawnictwa  BOSZ, 2006, s. 88 i opisane tam zostało jako "spichlerz na Solcu". Datowane jest na rok ok. 1915. W książce Ryszarda Żelichowskiego Ulice Solca, wydawnictwa  Veda, 1999, to samo zdjęcie datowane jest na rok 1912.

Ze względu na ciasne kadrowanie zdjęcie było trudne do identyfikacji. Taki sposób fotografowania pozwala na uchwycenie wielu szczegółów, ale utrudnia umieszczenie zabudowy w przestrzeni miejskiej. Jak zwykle w takich przypadkach pomógł przypadek. We wzmiankowanej książce Ryszarda Żelichowskiego znalazłem grafikę zatytułowaną  „spichlerze na ulicy Solec”: LINK
Układ zabudowy po lewej stronie tej grafiki pasował do budynku z identyfikowanego zdjęcia. Po prawej widać zaś spichlerz, który znajdował się na na posesji o numerze hipotecznym 2932, i który zidentyfikowałem kilka dni wcześniej TUTAJ.

Rzut oka na plany Lindley'ów potwierdził taką lokalizacje, spichlerz znajdował się na posesji o nr 2933 (numer policyjny to prawdopodobnie Solec 35). Na planie widać charakterystyczny układ budynku, przylegającą drewnianą zabudowę, skośny drewniany płot oraz przejazd bramny, prowadzący na tyły posesji.


Na planie kolorem niebieskim zaznaczyłem ciasny kadr zdjęcia Nofok-Sowińskiego, czerwonym grafikę przedstawiające spichlerze. W zasobach NAC odnalazłem jeszcze jedno zdjęcie, przedstawiające ten sam budynek od strony podwórza LINK. Na planie zaznaczyłem je kolorem zielonym. Budynek ten dotrwał cało do sierpnia 1944, kiedy to wraz z całą zabudową tej części miasta, uległ całkowitej niemal zagładzie.

(D)
  

4 komentarze:

 1. Dane z Katalogu Browarów Warszawski - Leon Kaczmarski

  * Magazyn i Browar – Sukc. de Symonowiczów ul. Solec (2932) -1784/6/97

  OdpowiedzUsuń
 2. Browar ul. Czerniakowska Nr hip. 2932
  opis z Leksykonu Browarów Warszawskich aut. L. Kaczmarski

  * Magazyn i Browar – Sukc. de Symonowiczów ul. Solec (2932) -1783/4/6/97

  Browar położony nad samą Wisłą, przy ulicy Solec 2932 obok Szlachtuza, działka ta przechodziła od ul. Solec do Czerniakowskiej, w kształcie wydłużonego prostokąta. Obecni właściciele zamieszkają w znajdującym się tam magazynie.
  Posesja ta należała do rodziny, de Symonowiczów, po ich śmierci cały ich majątek przeszedł w ręce Sukcessorów. W skład masy spadkowej wchodziły, Magazyn na Solcu przy Warszawie nad Wisła, z pałacykiem murowanym, dworkiem drewnianym, oficyną drewnianą, murowanym spichlerzem wielkim o czterech kondygnacjach, dwoma spichlerzami drewnianymi, stajniami, wozowniami i szopą. Znajdowałe się tam również, austerja obszerna nad Wisła, przy której był osobny szpichlerz i stajenka do tego ogród włoski z figarnią i trephauzem, w dalsza zabudowa to browar drewniany, mielcuch i murowana suszarnia, był tam też budynek dla piwowara i pisarza ze stajnią wozownią i karczemką. Przy drodze Ujazdowskiej, znajdowała się także kużnia z domami do wynajęcia i chmielnikiem obszernym. Do Sukcessorów należały też inne majętności: Dobra Mściów cum attinentiis i Rzeczyca Mokra w woj. i pow. Sandomierskim nad portem wisły usytuowana, a także dworek w Sandomierzu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie dziękujemy za uzupełnienie tematu!

   Usuń
 3. Znakomita robota (jak zwykle)! A poza tym - ledwie 100 lat temu 'centrum' Powiśla wyglądało tak inaczej, że trudno w to uwierzyć.

  OdpowiedzUsuń