czwartek, 15 maja 2014

Cisza przed burzą


Zdjęcie znalezione na portalu aukcyjnym Ebay.de, co prawda z napisem przez środek, ale na tyle ciekawe, że warte mimo wszystko na opisanie. Identyfikacja nie przedstawiała tu specjalnej trudności. Widoczna po lewej stronie kadru modernistyczna zabudowa, z miejsca odsyłała na Mokotów i ulicę Puławską. Te chałupki na pierwszym planie trochę może dezorientowały, ale taka właśnie była Warszawa przed rokiem 1945. Modernizująca się, rozwijająca, z szeroko zakrojonymi pracami urbanizacyjnymi, które brutalnie przerwała wojna i okupacja.


Zdjęcie wykonano z pierwszego piętra budynku przy ul. Dworkowej 9 w kierunku północnym. Wiejskie budynki stały na posesji przy Puławskiej 47 i 45, W tle po lewej mamy kolejno kamienice Puławska 24b, 24a i 24, dalej wylot ulicy Narbutta, połowę kamienicy przy Puławskiej 20 (bez narożnika), Puławską 18 i dalsze numery. Od prawej widzimy natomiast tyły kamienic przy ul. Willowej 13, 11 i ślepą ścianę szczytową kamienicy Edwarda Flauta przy Puławskiej 41, która pojawiła się już kiedyś na naszym blogu: TUTAJ.

Jeśli wierzyć podpisowi, to zdjęcie wykonano zapewne jeszcze przed wybuchem powstania warszawskiego. Powstańcom nie udało się opanować widocznego na zdjęciu fragmentu Mokotowa, północny front przebiegał ulicami Madalińskiego, Puławską i Corraziego (obecnie Morskie Oko). Pewnie dlatego większość modernistycznej, solidnej zabudowy z lat 30-tych XX wieku na północnym odcinku ul. Puławskiej uniknęła losu reszty miasta i przetrwała walki w stanie umożliwiającym szybką odbudowę oraz ponowne zasiedlenie.

(P)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz