czwartek, 13 marca 2014

Przejażdżka autem

Kolejny raz łamy naszego bloga udostępniliśmy koledze nuro. Mamy nadzieję, że przekształci się to w stałą formę współpracy, bo identyfikacje zdjęć Piotra są naprawdę mistrzowskie. Zapraszamy do lektury!


Prezentowane zdjęcie pojawiło się rok temu na portalu aukcyjnym Ebay.de. Uchwycona a w kadrze zabudowa jest stosunkowo niewyraźna, a jedyne charakterystyczne obiekty to widoczne daleko w tle z prawej strony jakieś hale fabryczne. Dlatego też zdjęcie dość długo opierało się próbom identyfikacji. Rozwiązanie przyszło, jak to często bywa przypadkiem, podczas oglądania filmu nakręconego 28 września 1939 przez niemieckiego operatora, lecącego samolotem nad zdobytą Warszawą. Materiał ten jest obecnie bardzo znany, gdyż posłużył do zmontowania filmu Przelot nad zdobytym miastem: LINK.

Interesujące nas ujęcie jest jednak bardzo złej jakości technicznej i nie zostało wykorzystane w filmie opracowanym przez Fundację Warszawa1939.pl. Można go zobaczyć w materiale źródłowym (od 7:00 do 7:13): LINKSamolot przecina ul. Grochowską a następnie leci wzdłuż Terespolskiej. Chwilę później w kadrze pojawiają się znajome hale:


(strzałka niebieska)

(strzałka żółta)

Widoczna na powyższym zdjęciu lotniczym  ulica to przedłużenie Terespolskiej (obecnie Chodakowska). Hala z prawej strony istnieje do dziś, zlokalizowana jest na południowy zachód od skrzyżowania Chodakowskiej i Żupniczej. Oznacza to, że zdjęcie Niemca przy samochodzie musiało zostać wykonane na ulicy Podskarbińskiej, a fotografujący kierował obiektyw na południowy zachód:


Zwraca uwagę kompletny brak zabudowy na terenie pomiędzy Podskarbińską a Chodakowską. To teren zajęty do 1939 przez potężne hale Państwowych Zakładów Inżynierii, opisywanych już kiedyś przez Darka: LINKZniszczone budynki PZInż widać jeszcze na powyższych zdjęciach lotniczych z 1939. W czasie okupacji zostały jednak całkowicie rozebrane, co potwierdza także fotoplan z 1945. Samochód, którym wybrał się na przejażdżkę niemiecki żołnierz, to zapewne Peugeot 302, choć brak zderzaka i przerobiony "ruszt", wskazują, że auto swoje już w życiu przeszło.

nuro

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz