piątek, 14 marca 2014

Pamiętaj o żołnierzu, opiekuj się jego rodziną!


Dość znane zdjęcie, ukazujące ćwiartowanie konia podczas oblężenia miasta we wrześniu 1939, zaczerpnięte zostało z albumu Jacka Dehnela, Fotoplastikon, WAB, 2009, s. 110. Na ścianie budynku widać plakat z hasłem: Pamiętaj o żołnierzu, opiekuj się jego rodziną! Scena bardzo sugestywna i na zawsze zapadająca w pamięć. Oczywiście bardzo intrygowało nas miejsce wykonania tego zdjęcia. Choć w  tle widać tylko fragment budynku, jest on na tyle charakterystyczny, że wydawało nam się, że znalezienie rozwiązania pójdzie łatwo. Ale zdjęcie przeczekało blisko rok.

Przez jakiś czas Piotr i Kuba mocno pracowali nad tym zdjęciem, ale ostatecznego rozwiązania nie udało im się ustalić. Trop prowadził w rejon pl. Trzech Krzyży (charakterystyczny słup latarni) oraz w okolice ul. Wiejskiej (inne zabite konie: LINK). Choć obaj byli bardzo blisko ustalenia właściwego miejsca, do ostatecznego rozwikłania zagadki zabrakło dosłownie milimetrów. Albo odpowiedniej ikonografii do porównania. Cóż, złośliwość badanej materii bywa niekiedy zaskakująco wyrafinowana.

Dzięki zawiązaniu współpracy z agencją fotograficzną East News udało mi się w końcu znaleźć miejsce, w którym wykonano to zdjęcie. Okazało się, że to jest rzeczywiście ul. Wiejska. Styk budynków nr 20 i 18, który ma cofniętą elewację, na zdjęciu z koniem niewidoczną. Między ulicą a budynkiem umieszczono trawnik ogrodzony charakterystycznym murkiem. Przeglądając bogate archiwum zdjęć agencji East News LINK, trafiłem na fotografię, która nie pozostawiała żadnych wątpliwości:


Jak widać z powyższego, o ostatecznym rozwiązaniu zagadki zdjęcia decyduje do pewnego stopnia przypadek czy odrobina szczęścia. Ale to pokazuje też, że praca zespołowa zwiększa znacznie prawdopodobieństwo sukcesu identyfikacji. Agencja East News zgodziła się do naszych celów identyfikacyjnych udostępnić zdjęcie gratis, za co serdecznie dziękujemy.

(F)

2 komentarze: