piątek, 21 marca 2014

Oczy pełne strachu


Jest coś niesamowicie wymownego w fotografiach niemieckich z okresu okupacji Warszawy, które portretują ludność żydowską. Zazwyczaj są to przypadkowe sceny uliczne. Przemykający przechodnie zatrzymani w kadrze mają zazwyczaj przerażone miny, patrzą w obiektyw oczami pełnymi strachu i niepewności. Czasem w kadrze utrwalony został moment sięgania ręką po czapkę, bo taki obowiązek wprowadzili Niemcy wobec "podludzi". Te fotografie, to jedne z najbardziej przerażających dokumentów "czasów pogardy". Warto je publikować i rozpowszechniać ze wszech miar, bo ilustrują naturę człowieka, zatrutego totalitarną nienawiścią, o wiele bardziej niż najbardziej obszerne prace naukowe na ten temat.

Powyższe zdjęcie, znalezione na portalu aukcyjnym Ebay.de, wykonano na placu Grzybowskim, w stronę wylotu ul. Twardej. Po prawej widzimy wypalone kamienice o adresie: pl. Grzybowski 16: LINK i 18: LINK, perspektywę zamyka dom przy ul. Twardej 1.Dla porównania inne zdjęcie z tego samego źródła, ukazujące spaloną we wrześniu 1939 kamienicę nr 16 i 14 (po prawej): LINK.

(P)

1 komentarz:

  1. to zdjęcie prawdopodobnie wykonano przed 1 grudnia 1939 r. Jeśli bowiem założymy, że postać na zdjęciu to żydowski mieszkaniec Warszawy to nie nosi on jeszcze opaski z gwiazdą Dawida. Obowiązek taki wprowadzono właśnie od 1 grudnia 1939

    OdpowiedzUsuń