czwartek, 13 lutego 2014

Przystanek w ruinach


Dzisiejsza identyfikacja ma dość niezwykły, jak na naszego bloga, początek. Tym razem nie było wertowania książek, ani przeglądania stron z fotografiami, ale zupełnie klasyczna i całkiem w starym stylu wizyta na Targach Książki Historycznej w Arkadach Kubickiego. Wśród dziesiątków wystawców moją uwagę przyciągnęło stoisko agencji fotograficznej East News. Nic w tym dziwnego skoro prezentowano na nim między innymi wspaniałe zdjęcia jednego z najważniejszych powojennych fotoreporterów Polski - Karola Szczecińskiego. Zainteresowało mnie zdjęcie, które publikujemy powyżej - świetny kadr przedstawiający dzieciaki czekające na urządzonym w ruinach przystanku komunikacji miejskiej, w tle widać zniszczone miasto. Fotografia była podpisana jako Aleje Jerozolimskie, co niemal odruchowo wywołało mój sprzeciw. Nic na zdjęciu nie pasowało mi do Alej. Najlepszym sposobem zanegowania fałszywej lokalizacji jest bezsporne ustalenie prawdziwej, ale pomimo że prezentowana na targach fotografia była dość duża i naprawdę ostra, to bez materiału porównawczego trudno było coś ustalić. Bałem się, że zagadka pozostanie nierozwiązana. Na całe szczęście pracownicy East News, wykazali się niezwykłym zrozumieniem dla mojej chęci ustalenia, co to za miejsce. To właśnie dzięki nim możemy Wam zaprezentować to wspaniałe zdjęcie, ponieważ zgodzili się udostępnić je na naszego bloga. Otrzymaliśmy również informację, że Karol Szczeciński wykonał zdjęcie w roku 1962.

Ponownie zabrałem się za oglądanie fotografii już na spokojnie przed ekranem komputera i niemal od razu moją uwagę przykuł budynek za głowami dzieciaków. To dość charakterystyczne resztki Państwowej Średniej Szkoły Kolejowej Technicznej przy ul. Chmielnej 88/90: LINK. Znaczyło to że widoczna ulica to ówczesna Juliana Marchlewskiego, czyli dzisiejsza al. Jana Pawła II. Pozostało zatem ustalić, gdzie dokładnie była ustawiona ławka, co wcale nie okazało się takie łatwe. Z pomocą jednak przyszedł mi Fryderyk, który dokładnie zlustrował okolice późniejszego ronda ONZ i po chwili poszukiwań w zasobach ikonograficznych ostatecznie rozwikłał zagadkę. Ławka tymczasowego przystanku stała w ruinach nieistniejącej dziś kamienicy Pańska 46. Obecnie w jej miejscu przebiega wschodnia jezdnia al. Jana Pawła II. Dla porównania zdjęcie z roku 1964 zaczerpnięte z miesięcznika "Stolica" (nr 10/2007), wykonane na krótko, tuż przed ostateczną rozbiórką ostańca: LINK.

Cieszymy się, że udało nam się nawiązać kontakt z agencją fotograficzną East News, dzięki czemu będziemy mogli co jakiś czas prezentować świetne zdjęcia z jej zbiorów - oczywiście te które uda nam się zidentyfikować.

(F, K)

[uzupełnienie] W między czasie otrzymaliśmy informację od East News, że zdjęcie zostało jednak zrobione nie przez Karola Szczecińskiego, tylko przez jego syna - Jerzego Berenta-Szczecińskiego.

1 komentarz:

  1. Jak rzadko kiedy, odgadłem patrząc przed przeczytaniem Waszego opisu :-)

    OdpowiedzUsuń