czwartek, 21 listopada 2013

Smutny warszawski dorożkarz


Zdjęcie wyszperane z portalu aukcyjnego ebay.de. Ostatnio pojawia się tam sporo bardzo ciekawych zdjęć, które będziemy się starali w miarę możliwości opisywać. Według sprzedającego fotografię tę wykonano w Warszawie, po zajęciu miasta przez wojska niemieckie jesienią 1939 roku. Choć na pierwszy rzut oka bliski plan i ciasny kadr nie dawały wiele nadziei na identyfikację miejsca, kilka charakterystycznych szczegółów widocznych na zdjęciu pozwoliło ostatecznie ustalić, co to za miejsce.

Widzimy tu charakterystycznie zdobioną balustradę balkonową, słup kratownicowy trakcji tramwajowej i nieco sfatygowane szyldy sklepowe. Po prawej Farby i Lakiery "Cent...", po lewej coś jakby (han)del "Maro..." Wrzucam na początek w wyszukiwarkę Genealogy Indexer frazę "farby, lakiery" - wyników dużo nie ma, ale nic nie pasuje. Wpisuję słowo "Central", ale wyniki też nie są jakoś interesujące. Po namyśle wpisuję więc nazwisko Makower, bo takie przyszło mi do głowy podczas odczytywania rozbitego szyldu. Wyskoczyło sporo adresów, ale po ich szybkim ogarnięciu wzrokiem, już wiem, gdzie wykonano to zdjęcie. Pod kamienicą przy ul. Franciszkańskiej 21: LINK, która po wyburzeniu dalszej zabudowy, stała na rogu przebitej do pl. Krasińskich ul. Bonifraterskiej. A pełna nazwa sklepu z akcesoriami malarskimi to, jak się okazało, "Centrofarb".

Nieco myląca jest ściana widoczna po lewej stronie kadru. To zapewne tyły kamienicy Brunera przy Nowiniarskiej 15. Na wszelki wypadek postanowiłem jeszcze poszukać innych obrazków. Na stronie forum "Kolejka Marecka" znalazłem zdjęcie, które pokazuje ten sam fragment narożnika Franciszkańskiej 21, razem z charakterystycznym balkonem: LINK.Wszystko się idealnie zgadza.

(P)

PS. O kamienicy przy Franciszkańskiej 21 kiedyś już pisaliśmy na blogu. Inne zdjęcie, okoliczności jeszcze bardziej przygnębiające niż we Wrześniu '39: LINK.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz