piątek, 15 listopada 2013

Na czerniakowskiej barykadzie


Zdjęcie zaczerpnięte z portalu fotopolska.eu, a pochodzące z albumu Stanisława Kopfa, Dni Powstania. kronika walczącej Warszawy, PAX 1957, s.273. W publikacji tej zostało opisane następująco: "Jedna z barykad Czerniakowa. Toczą się tu ciężkie walki. Na przyczółku wiślanym u boku powstańców AK i AL bronią tej dzielnicy oddziały dywizji Kościuszkowców, które zdołały w tym rejonie przeprawić się przez Wisłę."

Informacja o Czernikowie w tym przypadku wyglądała dość wiarygodnie. Barykada z rupieci nie pasowała do żadnej innej barykady, znanej z licznych zdjęć powstańczych. Ten trop wydawał się całkiem prawdopodobnu. Trzeba było zatem spróbować dopasować miejsce z fotografii do fotoplanu. Z uwagi na ścięty narożnik po lewej stronie kadru i kierunek, w którym spoglądają powstańcy - w grę mogły wchodzić zasadniczo ulice biegnące na południe lub na zachód, skąd szły niemieckie natarcia - a zatem ul. Czerniakowska i jej przecznice: Szara, Śniegockiej, Górnośląska, Fabryczna lub Przemysłowa. Z tych skrzyżowań najbardziej pasował wylot ul. Przemysłowej. Ale oględziny ortofotomapy nie przyniosły jednoznacznego rozstrzygnięcia LINK. Na naszej fotografii z barykadą niewiele w gruncie rzeczy widać. Nawet porównanie z przedwojennym zdjęciem budynku przy ul. Przemysłowej 2: LINK, niewiele pomogło. Pozostała zatem ostatnia deska ratunku - w prawym górnym rogu zagadkowego zdjęcia widać szyld z napisem "Apteka". Otworzyłem więc Genealogy Indexer: LINK i na wszelki wypadek rozpocząłem poszukiwania aptek na całym Czerniakowie.Udało mi się odnaleźć tylko jedną i jak zwykle intuicja mnie nie zawiodła. W jednej z książek telefonicznych znalazłem informację, która potwierdziła moją identyfikacyjną hipotezę:

Stocki Roman, mgr farm., apteka, Przemysłowa 2 10 32 98

Wszystko ładnie do siebie przypasowało, aczkolwiek dopóki nie zdobędziemy ostatecznego, namacalnego i niepodważalnego dowodu na potwierdzenie takiej lokalizacji tego zdjęcia, rozwiązanie to trzeba traktować jedynie jako "najbardziej prawdopodobne".

(P)

2 komentarze:

  1. W Referacie Gabarytów pod numerami 5260 i 5261 są zdjęcia budynku Przemysłowa 2 z 1939 r. z szyldem Apteka, zarówno od strony Przemysłowej jak i Czerniakowskiej. Wydają się potwierdzać identyfikację. Pozdrawiam, ŁK.

    OdpowiedzUsuń
  2. https://www.warszawa.ap.gov.pl/referat_gabarytow/galerie/Przemyslowa_galeria/5261.html
    Pozdrawiam, ŁK

    OdpowiedzUsuń