wtorek, 26 listopada 2013

Miejskie Zakłady Spożywcze


Kilka dni temu na portalu aukcyjnym ebay.de pojawiła się ciekawa seria zdjęć z Ochoty wykonanych 29 września 1939. Szczególnie interesujące okazało się zdjęcie ze skrzyżowania ul. Filtrowej i Raszyńskiej. Widoczny na zdjęciu budynek odbudowano po wojnie w nieco zmienionym kształcie i wyższy o dwa piętra. To kamienica o adresie Filtrowa 54/58 róg Raszyńskiej 32/44, która obecnie wygląda tak: LINK.

Najciekawsze jest to, że dzisiejszy budynek powstał z wykorzystaniem murów tego widocznego na zdjęciu - obrys zgadza się w 99%. Inny jest jedynie sam narożnik. Z dokumentów BOS: LINK, wynika, że front budynku całkowicie spłonął i został rozebrany do parteru, ale część od podwórka (tylny trakt) przetrwała i na jej bazie odbudowano budynek. Możliwe, że cała zabudowa wypełniająca kwartał miał trzy adresy Filtrowa 54/58, Raszyńska 32/44, Niemcewicza 1. Był to budynek komunalny wzniesiony przez miasto. Część od ul. Filtrowej miała 3 kondygnacje i prawdopodobnie była to najstarsza część całego kompleksu, od  strony ul. Raszyńskiej budynek miał 4 kondygnacje. Architektonicznie jest bardzo podobna np. do wyglądu budynku przy ul. Oczki 3 po przebudowie na początku lat 20. XX wieku: LINK i być może też powstała w tym okresie. Na zdjęciu lotniczym wykonanym około roku 1927 (pochodzącym z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego) widać jakby rozpoczętą budowę tego domu w narożniku ulic Raszyńskiej i Filtrowej: LINK. Elewację tego budynku od strony ul. Raszyńskiej widać też na jednym z okupacyjnych zdjęć, pochodzącym z portalu aukcyjnego Ebay: LINK.

Widoczna na zdjęciu kolejka przed sklepem jest łatwa do wyjaśnienia. Na szyldzie widocznym u wejścia w narożniku budynku widać napis "Miejskie Zakłady Spożywcze". W książkach telefonicznych możemy przeczytać, że mieścił się tam sklep tychże zakładów o nr 42. Po ustaniu walk wrześniowych było to jedno z nielicznych miejsc, w którym prawdopodobnie można było dostać coś do jedzenia.

(F, K)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz