środa, 9 października 2013

Romeo na balkonie


Zdjęcie wyszperane na portalu aukcyjnym ebay.de. Przedstawia żołnierza niemieckiego na balkonie, tęsknie spoglądającego w dal. W tle widać jakieś zabudowania. Punktem wyjścia była "mewka" widoczna na patkach munduru, która wskazywała na stopień szeregowego formacji Luftwaffe. Skoro lotnictwo to zapewne Okęcie. Ortofotomapa z 1945 roku w niewielkim stopniu mogła tu pomóc, bo zniszczenia wojenne w tym rejonie Warszawy były niemal całkowite. Sięgnąłem zatem do niemieckich zdjęć lotniczych odnalezionych przez pana Zygmunta Walkowskiego w amerykańskim National Archives w Collage Park, udostępnionych kilka lat temu w sieci: LINK. Odnalezienie właściwej planszy zajęło mi chwilkę, a ustalenie miejsca skąd wykonano to zdjęcie było już czystą formalnością. Niski domek z przybudówką i owalna alejka spacerowa widoczne na zdjęciu po lewej wyznaczyły jedną z krawędzi ujęcia, druga została ograniczona ścianą budynku:


Budynek, z którego wykonano zdjęcie nie przetrwał wojny, nie wiadomo też jaki miał adres. Obecnie, niemal dokładnie w jego miejscu, wybudowano po wojnie blok o adresie Zarankiewicza 4. W miejscu białego budynku z przybudówką stoi natomiast także powojenny blok o adresie 17 Stycznia 40. Na zdjęciu balkonowym w tle widzimy jeszcze zabudowę na terenie lotniska, która w roku 1944 była już zniszczona, oraz owalny fragment elementów nośnych dachu jednego z hangarów, zniszczonych we wrześniu 1939.

(P)


1 komentarz:

  1. Jak zawsze imponująca erudycja. Warto zwrócić uwagę na bardzo charakterystyczne dla okresu międzywojennego zaokrąglenia balustrady balkonu oraz proporcje okienka (szersze niż wyższe). Wykończenia oparte o gięte rury i płaskowniki są typowe dla tamtych czasów.

    OdpowiedzUsuń