środa, 16 października 2013

Dziadek w towarzystwie pani


Dziękujemy za wszystkie podsyłane zdjęcia, w miarę możliwości będziemy pomagać w ich identyfikacji. Dzisiejsze otrzymaliśmy od pana Grzegorza Arkuszewskiego, wraz z następującym komentarzem:

"Zainspirowany Waszą kolejną świetną identyfikacją zdjęcia z ulic Warszawy, pomyślałem sobie, że może uda się coś powiedzieć o zdjęciu z mojego archiwum, na którym jest mój dziadek w towarzystwie jakiejś pani, gdzieś na ulicach przedwojennej Warszawy. Miałbym więc serdeczną prośbę o pomoc w identyfikacji. Dziękuję i pozdrawiam!"

Sama identyfikacja miejsca nie sprawiła szczególnego problemu. Dość szeroka ulica, z linią tramwajową, „uzbrojona” w ozdobne słupy oświetleniowe z koszami na kwiaty. Tego rodzaju elementy występowały na kilku reprezentacyjnych ulicach stolicy, między innymi na Trakcie Królewskim. I rzeczywiście – Trakt Królewski był tym miejscem, gdzie działało szczególnie wielu fotografów ulicznych. Działo się tak ze względu na dużą ilość spacerowiczów, zwłaszcza w wolne i pogodne dni, co było szansą na potencjalnie łatwy zarobek. Większość jednak owych fotografów swoje zajęcie uprawiała na odcinku Krakowskiego Przedmieścia czy w Alejach Ujazdowskich.

W przypadku zdjęcia naszego Czytelnika, fotograf utrwalił na kliszy parę na niespecjalnie często fotografowanym, początkowym odcinku Nowego Światu. W głębi kadru, poczynając od lewej, widoczna jest zabudowa przy skrzyżowaniu Nowego Światu i Alej Jerozolimskich – fragment gmachu BGK, następnie narożna kamienica Istomina - Nowy Świat 15 i dalsza zabudowa ulicy. Ciekawy choć niepozorny obiekt, został uchwycony w dużym skrócie bezpośrednio za plecami fotografowanych. To funkcjonalistyczny, o prostej, geometrycznej architekturze, parterowy pawilon „Agrilu” pod nr 8/10: LINK. Być może para ze zdjęcia została zatrzymana w kadrze właśnie w chwilę po wyjściu z mieszczącej się w pawilonie kawiarni i cukierni, by udać się na niedzielny spacer w Aleje..

(F)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz