czwartek, 19 września 2013

Nie tylko stolica


Zdjęcie pojawiło się kilka dni temu na serwisie aukcyjnym Ebay.de. Na odwrocie opisane było jako "Warschau" i na pierwszy rzut oka nie budziło większych wątpliwości. Sprzedawca wystawił oprócz tej fotografii, jeszcze kilka innych, ukazujących ruiny budynków w Warszawie. Jednak wszelkie próby dopasowania zabudowy z tego zdjęcia do jakiejkolwiek stołecznej ulicy, nie przynosiło żadnego rezultatu.

Postanowiłem więc lepiej przyjrzeć się szczegółom na tym obrazku. Niewiele tu jest punktów zaczepienia, ale jeden na szczęście się trafił i dopomógł w rozwiązaniu zagadki. Obok mężczyzny w czarnym płaszczu i kapeluszu (stoi po prawej) widać niewielkie drzewko. Badyl jak badyl, ale klomb, w którym jest osadzony w chodniku wydał mi się dziwnie wąski. Przez głowę momentalnie przemknęła mi myśl - to jakieś większe miasto, ale nie Warszawa! Sprawdzam wstępnie Radom, potem Siedlce, a następnie Lublin i zagadka zostaje rozwikłana! To ul. Kapucyńska w Lublinie: LINK. W tym miejscu obecnie znajduje się Centrum Handlowe "Sezam".

Aby umieć rozróżnić zdjęcia warszawskie od innych, wcale nie trzeba znać ikonografii pozostałych miast. Wystarczy, że w najdrobniejszych szczegółach będziemy znali coś, co można nazwać "stołecznym klimatem". Na jego podstawie będziemy w stanie "na nosa" rozpoznać fotografię z Warszawy. Z drugiej strony, jak się w ogóle potrafi dobrze identyfikować zdjęcia, to kwestia lokalizacji, staje się formalnością i nie gra aż tak wielkiej roli.

(P)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz