środa, 28 sierpnia 2013

Zapomniane miejsce pamięci

 

Powyższa fotografia została zaczerpnięta z albumu Marka Kwiatkowskiego, Warszawa. Z ruin do życia, NeoMedia, 2007, ze strony 42. Ale to samo miejsce było po wojnie obfotografowane wiele razy. Już z tablicą pamiątkową uwiecznił je np. Lucjan Święcki, co możemy zobaczyć w albumie Warszawa 1945-1966, RSW "Prasa" 1966, na stronie 137: LINK.

Zastanawiałem się jak to możliwe, że tak ważne dla powojennej stolicy miejsce pamięci, mogło zostać niemal zupełnie zapomniane? Odpowiedź okazała się bardzo prosta. Widoczną na fotografii ścianę z wnękami niemal w całości rozebrano. Pozostawiono zaledwie niewielki fragment muru z tablicą. Jak udało mi się bowiem ustalić, fotografie wykonano na ul. Piusa XI (obecnie Piękna). Widać na nich murek przy posesji nr 17. W identyfikacji pomogło inne zdjęcie tego samego miejsca, udostępnione na jednym z portali społecznościowych: LINK. Ze względu na sąsiedztwo tzw. Małej "PAST-y" (Piusa XI nr 19), miejsce to często kojarzono z powstaniem warszawskim: LINK. W rzeczywistości jest to Miejsce Pamięci Narodowej, upamiętniające około 20 polskich zakładników rozstrzelanych przez hitlerowców w dniu 17 października 1943. Była to jedna z pierwszych ulicznych egzekucji w okupowanej przez Niemców stolicy. Obecnie, po gruntownym remoncie i wymianie tablicy na nową (zachowano oryginalną inskrypcję), miejsce to wygląda następująco: LINK.

(P)

3 komentarze:

 1. Właśnie tego dnia, przy tym murze zginął ojciec moich ciotek, wuj Aleksander. Właśnie co roku 17 października przychodzą tu ze zniczami. Dzięki! Miło im będzie pokazać, jak to wyglądało kiedy obie były małymi dziećmi, a ludzie przychodzili.

  Jeszcze raz dzięks :>

  OdpowiedzUsuń
 2. To miejsce nie jest chyba bardziej zapomniane od innych podobnych. Taka kolej rzeczy, że pamięć nawet o wielkich tragediach zaciera się z upływem lat i tylko czasem pojawia się tam kwiatek albo znicz. Dla mnie akurat to chyba pierwsze miejsce pamięci dzięki któremu jako dziecko dowiedziałem się co to takiego. Miejsce to przeszło kilka lat temu remont i to chyba wtedy wymieniono tablicę, a nie podczas przebudowy (wyburzenia muru). O ile pamiętam dawniej była ona taka jak na zdjęciu Święckiego, ciemna (metalowa?), a teraz to jasny kamień.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za informację o remoncie, zaraz dopiszę!

   Usuń