czwartek, 29 sierpnia 2013

Mylące krągłości


Zdjęcie z dzisiejszego wpisu, pochodzące ze zbiorów prywatnych, nie wydało się w pierwszej chwili zbyt trudne do identyfikacji. Widoczne na nim osoby stoją na tle gęsto zabudowanej ulicy, zdjęcie jest ostre i widać na nim wiele szczegółów. Piotrek zauważył, że ubiory widocznych postaci sugerują, że zdjęcie wykonano po wojnie, czyli najprawdopodobniej okolica ta nie zmieniła się zbytnio do dnia dzisiejszego. Należało tylko odnaleźć to konkretne miejsce! Na zdjęciu widać kilka modernistycznych budynków, co sugerowało jedną z "nowych" dzielnic międzywojnia - Mokotów, Żoliborz, Ochotę, ewentualnie Saską Kępę, Powiśle, lub Grochów. Wydawało się, że najprościej będzie zidentyfikować charakterystyczny, modernistyczny budynek z zaokrąglonym narożnikiem po prawej stronie. Na narożniku jakich ulic stoi taka kamienica?

Takich budynków powstało sporo w dwudziestoleciu międzywojennym, jednak żaden z narożników mi nie pasował. Uznałem, że trzeba spojrzeć na zdjęcie "świeżym okiem". Zacząłem intensywniej przypatrywać się lewej stronie zdjęcia. Widoczne bliżej kamienice nie skojarzyły mi się z żadnym konkretnym miejscem, ale coś jednak przykuło moją uwagę - budynek znajdujący się za najbliższą latarnią jest dość kiepsko widoczny, ale sprawiał wrażenie dziwnie "połamanego". Stoi jakby pod kątem do linii kamienic znajdujących się bliżej fotografa, co sugerowałoby, że ulica na pierwszym planie nieco skręca w prawo, ale przeczy temu linia latarni, która biegnie prosto. Zdaje się, że widać też balkony w narożnej części budynku. I wtedy przypomniałem sobie, gdzie widziałem tak charakterystyczny obiekt - to Ochota i narożnik Słupeckiej i Kaliskiej (Słupecka 11): LINK. Zdjęcie wykonano więc na ulicy Kaliskiej od strony Niemcewicza w kierunku skrzyżowania z Sękocińską i Słupecką. Tak przedstawione na fotografii miejsce wygląda obecnie następująco: LINK. Wyjaśniła się przy okazji tajemnica zaokrąglonego narożnika, którego nie mogłem wcześniej namierzyć! Po prostu budynek ten nie stoi wcale na rogu ulic! Przecznicy odbijającej na zachód od Kaliskiej nigdy nie wytyczono, choć musiano ją planować, skoro wzdłuż jej projektowanego biegu wzniesiono budynek Kaliska 19/21. Co ciekawe, mimo przejrzenia przedwojennych planów Warszawy z niezastąpionej strony trasbus.com: LINK, nie udało mi się ustalić jak miała się nazywać ta planowana uliczka, choć dość często umieszczano wtedy na mapach ulice, których jeszcze nie wytyczono w terenie.

Takich przypadków, czyli budynków wznoszonych na narożnikach z ulicami, które nigdy nie powstały, było więcej - jeden z nich gościł już w tym wpisie: LINK. Patrząc na ortofotomapę z 1945 roku możemy się przekonać, że przypuszczenie Piotrka odnośnie powojennej metryki tego zdjęcia było słuszne. Część widocznych tu domów wzniesiono już po wojnie, ale harmonijnie wpasowano je w modernistyczny charakter dzielnicy. Spójrzmy jeszcze raz na identyfikowane zdjęcie - widoczne na nim osoby, zapewne mama z synem, wyglądają, jakby gdzieś się wybierali w ten zimowy dzień, zapewne mieszkali przy Kaliskiej i chcieli mieć zdjęcie na swojej ulicy. Dzięki temu mamy dziś fotografię z zakątka miasta, którą nieczęsto fotografowano. Zdjęcie pochodzi zapewne z końca lat 50., może początku 60. XX wieku, a mimo to zdaje się, że to najwcześniejsza fotografia tego odcinka Kaliskiej, jakim dziś dysponujemy.

(K)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz