środa, 27 lutego 2013

Digitalizacji mówimy stanowcze tak!


Przeglądając zasoby ikonograficzne w sieci przypadkowo natknąłem się na informację sprzed 3 lat o digitalizacji zasobów BOS: LINK. Dokumentację Biura Odbudowy Stolicy można już od jakiegoś czasu przeglądać on-line i są to absolutnie fenomenalne rzeczy LINK. Artykuł ilustrowało powyższe zdjęcie z opisem: "Dzielnica ministerstw, okolice ul. Kruczej i Żurawiej, 1945 r., ze zbiorów APW". Oczywiście na taki podpis nie mogłem nie zareagować, na zdjęciu widzimy bowiem ruiny kamienicy Kasy Pożyczkowo - Oszczędnościowej "Zgoda", która miała adres: al. Jerozolimskie 5 róg Bracka 13 i w czasach swej świetności prezentowała się niezwykle okazale: LINK.

Dla porównania ta sama kamienica na innym powojennym zdjęciu, które skromnie podpisano "Pożegnanie", a pochodzącym z albumu Marka Kwiatkowskiego, Warszawa. Z ruin do życia. NeoMedia, 2007, s. 37:


Digitalizacja i upowszechnianie powojennej ikonografii to zadanie kluczowe. Już powyższy przykład pokazuje jak bardzo "straciliśmy z oczu" dramatyczną przeszłość naszego miasta. Nie roztrząsamy tu kwestii dalekich przedmieść, ale samego centrum stolicy, doskonale obfotografowanego i mocno utrwalonego w świadomości potocznej naszych dziadków. Tyle że wraz z przemianą pokoleniową, ogólna wizja przestrzeni miejskiej staje się coraz bardziej uboga i schematyczna. Dlatego warto a nawet trzeba upowszechniać archiwalne zasoby zdjęciowe. Zawsze jest szansa, że znajdzie się ktoś, kto właściwie zidentyfikuje obiekt, przywróci mu tożsamość, wyrywając go z abstrakcyjnej kategorii "powojenne ruiny".

(P)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz