wtorek, 26 lutego 2013

Ekshumacja


Kolejne dość znane powojenne zdjęcie przedstawiające ekshumację ulicznych mogił. Pochodzi z książki Stanisława Jankowskiego i Adlofa Ciborowskiego, Warszawa. 1945 - dziś - jutro, Interpress, 1979, s. 45. Identyczna fotografia jest też w albumie Marka Kwiatkowskiego, Warszawa. Z ruin do życia, NeoMedia, 2007 na stronie 36. Identyfikacja miejsca nie była szczególnie trudna - na zdjęciu widzimy zwartą zabudowę, eleganckie fasady i resztki drzewek na chodniku. Przy pewnej dozie fantazji na latarence adresowej, zawieszonej przy bramie kamienicy, możemy odczytać numer 29. Ale znacznie ciekawsza jest kolejna kamienica (licząc od prawej) z balkonem i dwoma owalnymi wykuszami. Jest to bowiem jedyny budynek z tego zdjęcia, który ocalał do dnia dzisiejszego. Jego adres to Wspólna 27 - LINK. Cała reszta poszła pod kilof. Wystarczy zresztą rzucić okiem na stan zabudowy z roku 1945, żeby zrozumieć dlaczego:


Nie udało mi się nigdzie znaleźć zdjęcia z kamienicą Wspólna 29, które jednoznacznie by potwierdzało taką identyfikację, ale znalazłem podobne ujęcie ulicy Wspólnej z okresu powstania warszawskiego. Na stronie Fototeki MPW możemy zobaczyć wspomnianą wyżej sąsiednią kamienicę nr 27: LINK.

(P)

PS. Jakiś czas później w innym albumie Adolfa Ciborowskiego, Warszawa. O zniszczeniu i odbudowie miasta, Interpress, 1969, na stronie 56 znalazłem podobną fotografię wykonaną w tym samym miejscu podczas tego samego zdarzenia, ale w nieco innym ujęciu: LINK. Podpisano ją tu jako pogrzeb podczas powstania (sic!), ale od razu widać, że jest to ta sama scena powojennej ekshumacji. Według informacji podanych w ogólnym zestawieniu, autorem tego zdjęcia (a zatem obu tych zdjęć) jest Władysław Forbert.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz