wtorek, 29 stycznia 2019

Mokotowski balkon


Takie zdjęcie pojawiło się w jednej ze śledzonych przeze mnie grup na facebooku. Opublikowała je Pani Maria Malicka z następującym opisem:

Mokotów i rok 1953. czy ktoś mógłby mi pomóc ze zlokalizowaniem ulicy? źródło: zbiory rodzinne

Postanowiłem je zlokalizować. Dość szybko uznałem, że zdjęcie zrobiono na północ (wynika to z układu cieni) i widać na nim tylną elewację budynku (na prawo od balkonu nie widać ulicy). Oczywiście założenia te mogły okazać się błędne, ale od czegoś trzeba zacząć. Dość szybko znalazłem pasujący dom. To tyły budynków pod adresami Niepodległości 82-90, które mogłem dokładnie obejrzeć w jednym z widoków dostępnych w mapach google - streetview. Pasował układ balkonów (nietypowy - balkon obok balkonu), jak i ich charakterystyczne barierki. Ponieważ na zdjęciu widać sąsiedni balkon i jeszcze jedną oś z balkonami, musiała to być część pod adresem Niepodległości 86. Oznaczało to, że w tle zdjęcia musiałaby być widoczna nieistniejąca zabudowa ulicy Wiktorskiej. Pamiętałem zdjęcie z Narodowego Archiwum Cyfrowego przedstawiające widok z tego samego zespołu budynków również też na północ, na którym widać resztki zabudowy Wiktorskiej - chodzi o ten obdrapany domek po prawej stronie fotografii.


Niestety ten kadr jest przesunięty odrobinę bardziej na zachód. Po sprawdzeniu okazało się, że budynku ze zdjęcia nie ma na identyfikowanej fotografii. Bohaterowie zdjęcia zasłaniają go swoimi głowami. Przyznaję że w duchu pomyślałem sobie, że mogli się nieco przesunąć... Musiałem poradzić sobie bez niego. Przynajmniej do naszego zdjęcia pasował taki sam płot, a zostało ono zrobione w zbliżonym okresie - według opisu to lata 1954-55. Tak wygląda tło po rozrysowaniu na ortofotomapie z 1945 roku. Tło pasuje do proponowanej przeze mnie lokalizacji.


Budynek zaznaczony na zielono miał adres Wiktorska 49/51 i mieściła się w nim Koedukacyjna Szkoła Handlowa Zrzeszenia Oświatowego "Wiedza". Niestety nie znalazłem jej zdjęcia. Dziś w tym miejscu znajduje się blok Wiktorska 49/53. Drugi obiekt - zaznaczony na niebiesko - to również nieistniejący dom o adresie Wiktorska 55. Dziś w jego miejscu znajduje się blok Wiktorska 55. Kiedy już myślałem, że to koniec... sfotografowane postacie jednak się przesunęły! To znaczy okazało się, że jest jeszcze jedno zdjęcie! Oto ono!


Jak mnie ucieszył ten radosny chłopiec! A to dlatego, że na zdjęciu pojawił się fragment domu ze zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego!


Czy to na pewno ten? Porównanie szczegółów (ubytki tynku wokół okna) nie pozostawia wątpliwości.


Szybkie naniesienie obu zdjęć na zdjęcie lotnicze potwierdza, że wszystko pasuje.


Chciałem jeszcze potwierdzić to wszystko informacjami z inwentaryzacji zniszczeń dokonanej przez Biuro Odbudowy Stolicy. Potwierdziły one, że gmach szkoły (zaznaczony na zielono) miał uszkodzenia, które pasują do tych ze zdjęcia.

Co ciekawe ten budynek przy al. Niepodległości już kiedyś gościł na naszym blogu - zapraszam do lektury wpisu Bombardowanie w kolorze. Oczywiście bardzo dziękuję Pani Malickiej za możliwość opublikowania zdjęć na naszym blogu.
[K]

UZUPEŁNIENIE:
Dzięki Pani Joannie Lipnickiej (serdecznie dziękujemy!) możemy zobaczyć jak obecnie wygląda widok z tego samego miejsca.


To co prawda balkon z sąsiedniej osi i zdaje się, że piętro wyżej, ale i tak tło dziś zupełnie inne. Nie zmieniły się tylko barierki.

1 komentarz: