środa, 17 października 2018

Koniec miasta

Za nami kolejne rocznice wybuchu i kapitulacji powstania warszawskiego, i jak zawsze przy tej okazji wracamy do tematu zagłady miasta. Dziś pretekstem stało się zdjęcie znalezione na portalu aukcyjnym Allegro.pl:


Zdjęcie zostało dość lakonicznie opisane przez Sprzedającego: "Warszawa - Ulica w ruinie - FOTO ok 1945". Trudno jednoznacznie powiedzieć czy zostało wykonane po wyzwoleniu, czy może jeszcze jesienią 1944 roku. Gruzowisko wygląda tu jeszcze na nienaruszone i osobiście skłaniałbym się za tą druga opcją. Być może autorem zdjęcia był jakiś żołnierz niemiecki, wędrujący po opustoszałej, popowstaniowej Warszawie, w takim czy innym celu.

Chwila zastanowienia nad miejscem wykonania fotografii i zagadka okazała się w zasadzie prosta. To ulica Wielka, mniej więcej na wysokości kamienicy nr 12 (ruiny po lewej). Ujęcie w kierunku południowym. W tle widzimy charakterystyczny owalny narożnik kamienicy nr 6 na rogu skrzyżowania z ulicą Złotą: LINK. Perspektywę częściowo zasłaniają ruiny hotelu "Astoria" przy ulicy Chmielnej 49.

Na ortofotomapie z roku 1945 kadr przedstawiałby się mniej więcej tak:


I choć po wojennych zniszczeniach, mogło się wydawać, że Warszawa przestanie istnieć, miasto podniosło się z gruzów. Niestety akurat ulica Wielka nie miała tyle szczęścia, całość zabudowy w jej okolicy poszła pod kilof w związku z budową Pałacu Kultury i placu Defilad.

(P)

1 komentarz: