piątek, 28 listopada 2014

W pogoni za 118


W związku z wydanym przez Bosz albumem zdjęć z Narodowego Archiwum Cyfrowego Warszawa, lata 50., Olszanica 2014, do sieci trafiła cała masa zdjęć reklamujących tę publikację: LINK. Moją uwagę zwróciła powyższa fotografia Zbyszka Siemaszka (w albumie na s. 80), przedstawiająca chłopca goniącego autobus marki Chausson linii nr 118. Fragment maski samochodu (zapewne marki Warszawa) widoczna na pierwszym planie, zdradza, że fotograf  łapał ujęcie w ruchu, na gorąco. To zdjęcie i inne z całej serii bez trudu odszukałem w galerii NAC: LINK. Chwila analizy porównawczej i wszystko stało się jasne. Zdjęcie wykonano na ulicy Solec, spod wiaduktu mostu Poniatowskiego w kierunku północnym. Na innym ujęciu wykonanym także na tej ulicy, dostrzegamy tę samą budkę kiosku i rosochate drzewo (po lewej): LINK.

Na zagadkowej fotografii widzimy w tle szczyt budynku. To kamienica przy ul. Solec 38: LINK. Przylegający do niej dom nr 36 uległ zniszczeniu podczas oblężenia miasta we wrześniu 1939. Daleko w tle za drzewem majaczą dachy kamienic przy obecnej ulicy Jaracza. Na ortofotomapie z roku 1945 kadr wygląda następująco:


Gdyby nie autobus, który przysłonił lewą część kadru, na zdjęciu znalazłby się wiadukt linii średnicowej, co umożliwiłoby natychmiastową identyfikację. Ale wówczas uliczna scena pogoni za "stoosiemnastką" straciłaby wiele ze swego reporterskiego piękna.

(P)


PS. W albumie 1939. Warszawa w oczach maturzysty, wydanym przez Muzeum Woli w roku 2005, zamieszczono fotografię Romana Mazika, przedstawiającą zrujnowaną kamienice przy ul. Solec 36. W publikacji tej opisano ją jako "zniszczony budynek mieszkalny przy ul. Dobrej": LINK.

(D)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz