środa, 22 października 2014

Niemiecka jazda


Zdjęcie pochodzi z portalu aukcyjnego Ebay.de. Było jednym z całej serii, opatrzonej opisem "Fahrt nach Warschau". Co prawda pierwsze wrażenie raczej nie pozostawiało wątpliwości, że zdjęcie nie zostało wykonane w Warszawie, jednak obrazek wydał się na tyle interesujący, że postanowiłem poszukać miejsca wykonania fotografii. Normalnej szerokości tor idący ulicą i małomiasteczkowa zabudowa jednoznacznie kojarzyły się z podwarszawskimi miejscowościami, przez które przechodziła linia EKD. Postanowiłem sprawdzić najpierw przebieg końcowego odcinka trasy kolejki w Grodzisku Mazowieckim, bo uznałem, że miasto stanowi najbardziej prawdopodobną lokalizację. Istniało też spore prawdopodobieństwo, że widoczna w tle, charakterystyczna  narożna kamieniczka istnieje do dnia dzisiejszego. Wystarczyła chwila sprawdzania na mapie satelitarnej Google i wszystko stało się jasne: to ulica Sienkiewicza u zbiegu z ul. J. Montwiłła  i Radońską. Dla formalności sprawdziłem jeszcze na Google Street View, jak wygląda współczesny widok tego miejsca z poziomu ulicy: LINK. Jak można zobaczyć, nawet słup ogłoszeniowy nie zmienił specjalnie swojej lokalizacji.

Przy okazji tej identyfikacji nasunęła mi się taka nieco poboczna refleksja. W powszechnej opinii, w okresie międzywojennym wykonywano wiele rzeczy solidniej; uogólnienie to odnosi się także do budownictwa. Kamieniczka uwieczniona na fotografii została wybudowana w 1927 roku – tak wynika z daty umieszczonej na elewacji. Na fotografii z 1939 roku, zaledwie 12-letni budynek jest w dość kiepskim stanie technicznym, ma poobcinane balkony…

I na koniec nieco humorystyczny akcent. W skrzydle identyfikowanej kamieniczki od strony ul. Sienkiewicza mieści się obecnie sklep pod szyldem „Chemia z Niemiec”: LINK, co nabiera nieco zabawnego wymiaru w kontekście sytuacji z archiwalnej fotografii.

(F)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz