piątek, 8 sierpnia 2014

Miotła na Skarpie



W wydanej z okazji 70 rocznicy powstania warszawskiego broszurze Niepokonani. Powstanie Warszawskie ’44, Murator SA, s. 45, znajdziemy  fotografię opisaną jako oddział powstańców na jednym z warszawskich podwórek. Na stronach IPN w galerii batalionu „Miotła”: LINK znajdziemy  zdjęcia wykonane w  tym samym miejscu: LINK1, oraz w nieco szerszym kadrze: LINK2. Nasze zdjęcie opisane zostało następująco: "Od lewej: NN (siedzi), NN (stoi), Kazimierz Gabara ps. „Łuk”, Zdzisław Michalski ps. „Maciek”, NN (siedzi), Józef Nyc ps. „Piorun”, żołnierze batalionu „Miotła” na terenie Starego Miasta": LINK.

Niestety zarówno lokalizacja  jak i czas wykonania zdjęć (II połowa sierpnia 1944) jest błędna. Świadczy o tym zdjęcie dwóch powstańców "Miotły", w tle którego widzimy charakterystyczną wieżyczkę willi Dominika Merliniego: LINK.

Wynika z tego, że cała seria zdjęć została wykonana na tyłach posesji pl. Trzech Krzyży 8 w rejonie ogrodów Instytutu Głuchoniemych i Ociemniałych we wrześniu 1944. Wówczas, po przejściu kanałami ze Starówki do Śródmieścia, Batalion „Miotła” walczył na skarpie w obronie połączenia z Czerniakowem. Chwila oględzin ortofotomapy z roku 1945 i odnajdujemy nasz kadr w takim mniej więcej ujęciu:


70 rocznica to najwyższy czas, aby zacząć systematyzować i porządkować wiedzę o powstaniu warszawskim. Dla nas samych i dla przyszłych pokoleń.

(D)

3 komentarze:

  1. Wszystko się zgadza, Tylko podpisy dotyczące powstańców nie bardzo. Od lewej: 15 letni Tadeusz Rajszczak-Maszynka(w hełmie), Kazimierz Gabara-Łuk (z Błyskawicą), Zdzisław Michalski - Sokół/Maciek (z kb), Józef Nyc - Piorun. Siedzą: pierwszy z lewej (tu niewidoczny)- NN, Franciszek Dąbrowski - Franio-Zambrów (w furażerce).
    Dla nas samych i dla przyszłych pokoleń;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Z rozpędu Dąbrowski:) Mialo być Świerczewski!

    OdpowiedzUsuń