wtorek, 10 czerwca 2014

Typowe wolskie podwórko

Fot. 1

Przedwojenną Warszawę znamy głównie  od strony  ulic, tętniące życiem zapyziałe podwórka, często osłonięte reprezentacyjnymi fasadami rzadko przyciągały oko fotografów, dlatego niewiele jest zdjęć przedstawiających takie oblicze miasta.  Taką sposobność dała nam ekipa filmowa, która w roku 1938 nakręciła film pod tytułem  „Dziewczyna szuka miłości”. Materiał ten został wyszperany przez zapaleńców z profilu FB „Jestem z Woli”. Film rozpoczyna się kadrami nakręconymi na ulicy Wolskiej i zaprowadza nas w końcu na tyły jednej z posesji. Jak udało mi się ustalić, akcja toczy się na podwórzu przy ulicy Wolskiej 85. Na kolejnych kardach widzimy jak wyglądało typowe podwórko w peryferyjnej części miasta:

Fot. 2

Fot. 3

 
Fot. 4

 
Fot. 5

Rzućmy okiem na ortofotomapę, dla czytelności użyłem warstwy z roku 1945, ponieważ przedwojenne zdjęcie lotnicze jest bardzo słabej jakości:


Tak jak większość wolskich podwórek, to z Wolskiej 85 ucierpiało znacznie w pierwszych dniach powstania warszawskiego i wkrótce po wojnie całkowicie zniknęło z powierzchni ziemi. Inne zdjęcie (także pochodzące z profilu „Jestem z Woli”) przedstawia Wolską 85 i 83 we wrześniu 1944: LINK. Obecnie miejsce to wygląda tak: LINK.

(D)

8 komentarzy:

 1. Szacuneczek wielki za klawą robotę i publikację. Miód malina !

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. https://drive.google.com/file/d/0B8mKjln_8CLsN1JIXzJPcTNad2s/edit?usp=sharing

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie,
   Jestem wzruszony. Moi dziadkowie Jadwiga i Eugeniusz Jemielita mieszkali w domu sukcesorskim Wolska 83. Dziadkowie mieli tam sklep. Na zdjęciu widać wejście do tego sklepu. Mój Tata, na prośbę Muzeum PW, sporządził wykaz mieszkańców ww. posesji. Pozdrawiam Dariusz Jemielita

   Usuń
 6. Dziewczyna karmiąca gołębie - super foto.

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna robota, tradycyjnie zresztą i piękne zdjęcia, choć to nawet nie są fotosy, tylko, jak rozumiem, kadry z zatrzymanego filmu (capsy)?

  OdpowiedzUsuń