wtorek, 27 maja 2014

"Okolice placu Piłsudskiego"


O tym, że podpisom wykonanym przez autora zdjęcia, do końca nie należy ufać wiadomo nie od dziś. Pamięć ludzka to rzecz bardzo zawodna. Ile razy przyłapuję się na tym, że oglądając jakieś zdjęcie z wakacji nie pamiętam już gdzie dokładnie zostało zrobione!

Nie inaczej było i w tym przypadku. Zdjęcie niemieckie znalezione na portalu aukcyjnym Ebay.de podpisane zostało przez autora, albo posiadacza albumu, jako "Beim Pilsudski Platz". Wykonano je zatem w okresie między październikiem 1939 a wrześniem 1940, kiedy to plac zmienił patrona, na mocy decyzji władz okupacyjnych. Ale sprawdzenie różnych zniszczonych budynków w okolicy placu Piłsudskiego nie przyniosło żadnego rezultatu.

Kiedy tak wpatrywałem się w to zdjęcie i typową okupacyjną scenę uliczną, przyszło mi do głowy, że to jakieś bardzo ruchliwe miejsce. Szczyt dekorujący narożnik kamienicy widocznej w tle przy lewej krawędzi kadru naprowadził mnie szybko na właściwe miejsce. Ta kamienica stała przy wylocie ul. Kruczej w Aleje Jerozolimskie: LINK. A zatem zdjęcie wykonano na ulicy Brackiej, w kierunku zachodnim.Zniszczony budynek to dawne Koszary Drogi Jerozolimskiej przy ul. Brackiej 15 róg Al. Jerozolimskie 12, w których przed wojną mieściła się Wojewódzka Komenda Policji: LINK. Po zniszczeniach we wrześniu 1939 budynek częściowo rozebrano, zostawiając sam parter, który uległ niemal całkowitemu zniszczeniu podczas powstania warszawskiego.

Niewłaściwe podpisy pod warszawskimi zdjęciami to częsty przypadek i dotyczący nie tylko prywatnych zdjęć, ale i publikacji znakomitych historyków czy varsavianistów. Patrzą na jakiekolwiek zdjęcie warto zawsze zadać sobie trud i umieścić je w konkretyzowanej przez podpis przestrzeni. Jeśli coś nie gra, wtedy można zacząć szukać właściwego miejsca...

(P)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz