środa, 9 kwietnia 2014

Uliczne wykopki


Fotografia wykonana przez anonimowego, niemieckiego żołnierza w okresie okupacji, znaleziona została na portalu aukcyjnym Ebay.de. Grupa robotników pracująca w wykopie na jednej z ulic od razu wzbudziła moją ciekawość. Zagadkowy był tu także brak tła - "miasto" na zdjęciu urywało się wraz z drugim planem. Na trop właściwego rozwiązania naprowadził mnie krawężnik ulicy, skręcający łukiem na prawo. Otóż fotografię tę wykonano na ulicy Karowej. Po lewej widzimy istniejące do dziś kamienice nr 18 i 16/14.
Właśnie stan tego ostatniego budynku pozwala na dokładniejsze datowanie fotografii. Wokół kamienicy widać płot, a nad nim tablicę informacyjną - świadczy to o tym, że trwa właśnie jego wykańczanie. Budowę rozpoczęto przed wojną, ale nie zdążono go wykończyć przed jej wybuchem i ostatnie prace odbywały się już na początku okupacji - budynek oddano do użytku w 1940 roku. Wynika z tego, że zdjęcie zrobiono albo pod koniec 1939 roku, albo wiosną 1940. Oba widoczne budynki przetrwały wojnę i choć sama skarpa zarosła gęstymi drzewami, widok współczesny jest w sumie bardzo podobny do tego ze zdjęcia: LINK.

(K)

1 komentarz:

  1. Zgadza sie, z tego co pamietam to dom na skarpie zbudowano "za Niemca", czyli w czasie okupacji. Dom obok to LO nr XXVII, za czasów PRLu.

    OdpowiedzUsuń