sobota, 1 marca 2014

Pluton "Sikory" na patrolu


Zdjęcie znalezione w Fototece Muzeum Powstania Warszawskiego, w kolekcji zdjęć autorstwa Henryka Świercza. Opisane zostało, co widzimy powyżej, następująco: Śródmieście Południowe. Grupa żołnierzy plut. NSZ "Sikora" komp. "Ziuk" na podwórzu kamienicy przy ul. Wiejskiej. Na dalszym planie po prawej kpr. pchor. Henryk Dutkowski "Kosowski".

Opis pewnie nie wzbudziłby moich zastrzeżeń, gdyby nie fakt, że po lewej stronie widać transformator kioskowy. Czyli nie mogło to być podwórze, bo transformatory stawiano na ulicach. Raczej nie mogła to być także ulica Wiejska, która znajdowała się pod obstrzałem. Powstańcy na zdjęciu chodzą po ulicy, tak swobodnie, jakby to było głębokie zaplecze frontu.

Przyjrzałem się zdobieniom kamienic w tle i odniosłem wrażenie, że wyglądają znajomo. Teraz należało złożyć wszystkie fragmenty układanki w jedną całość i wytypować jakieś miejsca do sprawdzenia. Pierwszy strzał - ul. Skorupki okazał się celny! Powstańcy z kompanii "Ziuka" stoją na rogu ul. Skorupki, w tle widać styk kamienic nr 14 i 12 (po prawej). Tą ostatnią kamienicę możemy zobaczyć na innym zdjęciu ze zbiorów MPW: LINK, natomiast transformator kioskowy, od którego wszystko się zaczęło, widać na kolejnym zdjęciu, wykonanym od strony ul. Hożej: LINK. Oba budynki nie przetrwały wojny, a pisaliśmy już o nich w jednym z postów: TUTAJ.

(P)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz