wtorek, 25 lutego 2014

Na przedpolach Warszawy


Zdjęcie pojawiło się niedawno na portalu aukcyjnym Ebay.de i wzbudziło moje zainteresowanie. Na powiększeniu tabliczki można odczytać nazwiska poległych niemieckich żołnierzy: Alfred Zergatsch i Franz Huber a poniżej data 5.9.39. Fotografia ta pojawiła się już jakiś czas temu w internecie z informacją, że jest to Raszyn: LINK.

Jednak moje poszukiwania na niemal całym terenie tej podwarszawskiej gminy nie przynosiły rezultatu. Pomyślałem sobie, że skoro Niemcy zginęli 5 września 1939, to musiało to być rzeczywiście na dalekich przedpolach Warszawy, bo dopiero 7 września dowództwo OKW podjęło decyzję o zajęciu stolicy Polski siłami 4 Dywizji Pancernej "z marszu". Walki trwały dwa dni, ale niemiecki atak załamał się wobec skutecznej polskiej obrony. Okupiony został przez Niemców wysokimi stratami..

Postanowiłem zatem kierując się od strony Ochoty wzdłuż al. Krakowskiej na południowy zachód przeczesywać zabudowania w poszukiwaniu choć odrobinę podobnych budynków. Początkowo swoją uwagę skupiłem na rejonie ul. Łopuszańskiej, ba nawet udało mi się odnaleźć niemal identyczny, nieco zmodernizowany budynek z mansardami (Podborska 17). Ale trop okazał się fałszywy. Ruszyłem dalej w kierunku południowym i po chwili zagadka została rozwiązana!

Widoczne na niemieckim zdjęciu budynki to Mineralna 8 (po lewej) i Mineralna 4. Ujęcie wykonano od strony al. Krakowskiej, mniej więcej z miejsca, gdzie obecnie znajduje się trawnik przy parkingu sklepu Decathlon: LINK. Oba budynki istnieją do dziś, choć już podczas okupacji (jak zauważył kolega nuro) zostały obniżone o jedno piętro. Prawdopodobnie miało to jakiś związek z zajętym przez Niemców lotniskiem. Kamieniczka przy ul. Mineralnej 4 do dziś (2014) nie doczekała się otynkowania: LINK, natomiast dom pod numerem 8 ostatnio został generalnie odremontowany: LINK.

(P)

PS. Minęło trochę czasu i oto na Ebay'u pojawiło się jeszcze jedno zdjęcie z tą samą mogiłą. LINK. Oprócz budynku przy Mineralnej 4 widać tu jeszcze sąsiedni dom przy ul. Skibickiej 4 i parterowy, nieistniejący już barak na sąsiedniej posesji nr 6. Jeszcze później pojawiło się zdjęcie samej tabliczki, na której możemy wyraźnie odczytać nazwiska poległych żołnierzy: LINK.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz