czwartek, 30 stycznia 2014

Likwidacja reklamowego okrąglaka


Na profilu Ośrodka KARTA, w pewnym popularnym portalu społecznościowym pojawiło się kilkanaście godzin temu powyższe zdjęcie autorstwa Jarosława Tarania, z pytaniem "gdzie stał ten okrąglak?": LINK. Ponieważ zagadka wydawał się ciekawa, bez zwłoki zajęliśmy się identyfikacją miejsca. Nie trwało to długo, ale opowiem wszystko od początku. Poszukiwania zacząłem od odszukania zdjęcia w Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA, skąd pochodzi powyższy zrzut ekranu. Zaowocowało to dodatkowym ujęciem, wykonanym w tym samym miejscu pod nieco innym kątem, które dopomogło w rozwikłaniu zagadki: LINK. Pomijając rondo i oznaczone kierunki na Poznań i Łódź, które mogą nieco dezorientować, moją uwagę zwróciła na tej drugiej fotografii kamienica w prawym górnym rogu. Wysoka, masywna, wydaje się osamotniona, towarzyszący jej znak sugeruje, że budynek znajduje się przy jakimś rondzie. Chwila namysłu i rozwiązanie samo przyszło do głowy. To plac Zawiszy i budynki przy ul. Raszyńskiej 3 i 3a: LINK. Co ciekawe, już kiedyś gościły na łamach naszego bloga: LINK.

A zatem zagadkowe zdjęcie wykonano na rogu ul. Nowogrodzkiej i Raszyńskiej. Przy okazji trzeba powiedzieć jasno, że nie jest to słup ogłoszeniowy, ani żaden "okrąglak" tylko transformator kioskowy. Taki sam, jaki stoi do dziś na ul. 11 Listopada: LINK. Słup ogłoszeniowy, poza tym, że był oblepiany ogłoszeniami miał zupełnie inną "czapę": LINK. Budynek na zagadkowym zdjęciu w tle, obecnie nieco bardziej "opakowany" to biurowiec zajmowany przez różne drobne firmy: LINK. Na ortofotomapie z roku 1945 widzimy wyraźnie podłużny cień, rzucany przez transformator: LINK.

(K, P)

2 komentarze:

  1. Witam,

    Opisywany budynek w tle nie jest siedzibą PJWSTK. Przez jakiś czas była na nim zamieszczona reklama uczelni, która znajduje się 100 m dalej pod adresem Koszykowa 86 ;)

    OdpowiedzUsuń