czwartek, 7 listopada 2013

Kolejka pod sklepem Heinsdorfa


Ta fotografia pocztówkowa znaleziona na portalu aukcyjnym ebay.de została wykonana w początkowej fazie niemieckiej okupacji Warszawy w roku 1915. Zdjęcia z tego okresu, zwłaszcza te całkiem nieznane są na wagę złota i dlatego cieszy nas niezmiernie, że od czasu do czasu wypływają na światło dzienne. Pojawienie się takiego okazu to nie lada gratka dla wszystkich osób interesujących się przeszłością naszego miasta.

Identyfikacja tej fotografii nie była specjalnie trudna. Widzimy tu szyld sklepu Jakóba Heinsdorfa i numer 28, co po wrzuceniu w wyszukiwarkę Genealogy Indexer od razu przyniosło gotowe rozwiązanie. To ulica Nowolipie, ujęcie w kierunku wschodnim, w stronę skrzyżowania z Karmelicką. Od lewej kolejno domy nr 28: LINK, 26 i 24. W tle po prawej stronie widzimy jeszcze fragment budynku o adresie Nowolipie 17: LINK.

Zdjęcie wykonano zapewne w krótkim czasie po wkroczeniu Niemców do Warszawy w sierpniu 1915 roku. Jednym z pierwszych zarządzeń nowych władz okupacyjnych była likwidacja wszystkich napisów cyrylickich, przede wszystkim szyldów sklepowych. Właściciele radzili sobie w najprostszy sposób, zamalowując najczęściej część szyldu farbą. Zdjęcie - pocztówkę wysłano z datą 10 listopada 1915, ale możemy założyć, że wykonano je nieco wcześniej, na przełomie września i października, o czym świadczą choćby stroje ludzi widocznych na ulicy.

(P)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz