poniedziałek, 30 września 2013

A nad nimi złota jesień polska


Zdjęcie znalezione na portalu aukcyjnym ebay.de ukazuje scenę wymarszu polskich żołnierzy z Warszawy po kapitulacji miasta. Maszerującym kolumnom przyglądają się z chodników niemieccy żołnierze. Identyfikacja miejsca nie była szczególnie trudna, gdyż na zdjęciu widać kilka charakterystycznych szczegółów, które szybko pomogły wytypować właściwą lokalizację. Szeroka dwujezdniowa arteria z niezłą nawierzchnią, wydzielonym torowiskiem pośrodku i szerokimi trawnikami oraz dość luźna zabudowa, wskazywały raczej na ul. Puławską, niż jakakolwiek inną wylotówkę z miasta. Poza tym to właśnie ta ulica była miejscem zgrupowania polskich oddziałów do wymarszu po kapitulacji Warszawy. Ciągnące ulicą Puławską kolumny obrońców miasta, były bardzo często uwieczniane na zdjęciach przez niemieckich żołnierzy. Jedno z takich najbardziej znanych zdjęć wykonano właśnie przy ul. Puławskiej na wysokości Parku Dreszera: LINK.

W przypadku naszego tajemniczego zdjęcia fotograf stał przy wylocie ul. Malczewskiego na Puławską, pod domem Puławska 114 i skierował swój obiektyw w stronę północno-wschodnią. W lewym górnym rogu zdjęcia widzimy istniejącą do dziś modernistyczną kamienicę o adresie Puławska 103. Na pierwszym planie w kadrze znalazł się najprawdopodobniej fragment dystrybutora paliwowego. Co ciekawe obecnie w tym miejscu także znajduje się stacja benzynowa:: LINK.

Dla porównania załączam pochodzącą z moich zbiorów fotografię. Wykonana niemal z tego samego miejsca, choć pod innym katem, pokazuje nieco szerszy widok ul. Puławskiej: LINK.

(F)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz