poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Bliski plan


Zdjęcie znalezione na portalu aukcyjnym ebay.de, opisane zostało następująco: 158# Warschau Warszawa Polen 1940 ~ Fliegerhorst Soldaten Stadt Zerstörung. Choć na pierwszy rzut oka niewiele tu widać, to jednak na fotografii mamy ukrytą całą masę szczegółów, które pozwoliły na zidentyfikowanie tego zniszczonego budynku. Osobiście bardzo lubię zdjęcia w bliskim planie, bo pozwalają one na dostrzeżenie takich detali, które w planach ogólnych zawsze przepadają. Przyjrzyjmy się licowaniu narożnika, albo ozdobnym listkom dekorującym gzyms. Prawdziwa poezja! I tylko smutek człowieka przepełnia niewysłowiony, że wszystko to potrzaskane, spalone, przysypane śniegiem...

Wiedziony intuicją, czy też przeczuciem, ustaliłem, że na tym zdjęciu widzimy narożnik kamienicy przy ul. Miodowej 4 i Senatorskiej 2/4: LINK. Drugie i trzecie piętro zdołano już rozebrać. Budynek był stosunkowo często fotografowany przez niemieckich żołnierzy, możemy więc prześledzić różne fazy jego rozbiórki. Na innym zdjęciu: LINK widać jeszcze całą jego bryłę, na kolejnym, stan zbliżony do naszego zdjęcia: LINK, wreszcie na jeszcze innym już tylko kupę gruzu, której nikt nie kwapi się usunąć: LINK.

Ktoś powie, a po co w ogóle zajmować się takimi zdjęciami? Odpowiem, jak na rasowego wspinacza przystało - bo są.

(P)

1 komentarz:

  1. Dżizas - "a po co w ogóle zajmować się takimi zdjęciami?" - no właśnie po to, żeby zachować jakąś świadomość, tożsamość i żeby poćwiczyć pamięć wzrokową. Jestem pod nieustającym wrażeniem pracy Autorów tego bloga.

    OdpowiedzUsuń