środa, 14 sierpnia 2013

Armia Konna Budionnego


Dzisiejsze zdjęcie pochodzi z albumu Rok 1920. Wojna Polski z Rosją bolszewicką, Ośrodek KARTA, MHW, 2005, ze strony 179. Lektura tej książki, zestawionej z autentycznych wspomnień, świadectw, dokumentów i bogatej ikonografii, była dla mnie niezwykle pasjonującą przygodą. Jak zwykle przy tego rodzaju okazjach, udało mi się "wyłowić" interesującą fotografię, podpisaną dość skromnie.

Identyfikacja nie sprawiała tu szczególnej trudności - grupa jeńców bolszewickich na dziedzińcu Pawilonów III-IX Warszawskiej Cytadeli LINK, urządziła sobie "kawaleryjskie rozgrywki" podczas tzw. spaceru. Nie pamiętam już, jak my tę zabawę nazywaliśmy w szkole podstawowej, ale reguły były dość proste. Dwie drużyny walczyły ze sobą w taki sposób, aby zrzucić "jeźdźców" strony przeciwnej na ziemię. Ważny przy tym był nie tylko spryt "jeźdźca", ale też krzepa i zwrotność "konia".

Dla porządku rzućmy okiem na ortofotomapę z roku 1935:


Zdjęcie jest ciekawe nie tylko z uwagi na sympatyczną scenę z jeńcami sowieckimi, ale przede wszystkim dlatego, że przedstawia miejsce słabo obfotografowane, niedostępne i obecnie już nieistniejące (poza IX Pawilonem, który jest resztką tego rozległego kompleksu budynków). Choć cała Cytadela cieszy się raczej dość ponurą sławą, warto także i temu miejscu przywracać należną pamięć. To przecież jest równie ważny i ciekawy wycinek historii naszego miasta.

(P)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz