poniedziałek, 6 maja 2013

Oczy szeroko zamknięte

Zdawało by się, że zagadkowe mogą być jedynie zdjęcia przedwojenne, ze względu na to, jak odmiennie wyglądało nasze miasto przed zniszczeniami II wojny światowej. Ewentualnie okupacyjne i tużpowojenne, ze względu na wszechobecne zniszczenia utrudniające lokalizację miejsca, gdzie zostały zrobione. Dzisiejszy post pokazuje jednak, że również dużo nowsze fotografie mogą nastręczyć sporych kłopotów!Powyższe zdjęcie Jarosława Tarania ze zbiorów Ośrodka KARTA, według podpisu przedstawiające jakoby "budowę tunelu pod Alejami Ujazdowskimi" spowodowało ostatnio sporo zamieszania na Facebooku. Dyskusjom, w którym miejscu Al. Ujazdowskich wykonano to zdjęcie i czy w ogóle tam, czy może gdzieś indziej, nie było końca. Prośby o pomoc w identyfikacji dostaliśmy aż od trzech różnych osób. 

Większość próbujących zidentyfikować to miejsce osób szukało w pobliżu wspomnianych w podpisie Alej Ujazdowskich, ale już na pierwszy rzut oka, taki opis zdjęcia budził duże wątpliwości. Jedyny tunel w pobliżu Alej, to element Trasy Łazienkowskiej, budowanej dopiero w latach 1971-74. Co prawda tygodnik "Stolica" w numerze z 10 listopada 1968 roku informował o rozpoczęciu prac przy Trasie Łazienkowskiej, ale dotyczyły one tylko uzbrojenia terenu, a nie budowy tunelu, przy czym nawet te roboty po pół roku wstrzymano. Wznowiono je dopiero po dojściu do władzy Edwarda Gierka. Uznałem więc, że nie ma co skupiać się na okolicy placu Na Rozdrożu.

Wpatrywanie się w układ budynków na zdjęciu początkowo nie dawało rezultatów, moją uwagę coraz mocniej przykuwał jednak budynek po lewej stronie kadru z charakterystyczną klatką schodową - raczej biurowiec, niż blok mieszkalny. Wciąż wydawało mi się, że skądś go znam. Olśnienie przyszło nagle - to budynek na terenie Wodociągu Praskiego między Wałem Miedzeszyńskim, Lotaryńską, Brukselską i Wersalską! Proszono mnie ostatnio bym zweryfikował lokalizację kilku zdjęć z Narodowego Archiwum Cyfrowego, wśród których było też takie zdjęcie: LINK
  
Fotograf (bardzo możliwe, że mimo błędnej lokalizacji rzeczywiście był to Jarosław Tarań) stał na Wale Miedzeszyńskim na wysokości wylotu ul. Lotaryńskiej. Budynek po lewej z charakterystyczną klatką schodową to Zakład Wodociągu Praskiego, noszący, jak cały kompleks, adres Brukselska 21. Również budynek częściowo zasłonięty na oryginalnym zdjęciu kominem ma taki adres - znajduje się on na rogu Brukselskiej i Lotaryńskiej. Cztery wysokie budynki daleko w tle w środku kadru to zapewne bloki przy al. Stanów Zjednoczonych 16, 18, 20 i 20b.

A tak wygląda podobne ujęcie wykonane obecnie. Klatka schodowa została nieco przebudowana - kadr różni się nieco od oryginalnego zdjęcia, dokładne odwzorowanie go uniemożliwiła jednak bujna zieleń:


Jak widać z powyższego przykładu to wcale nie zawsze długa metryka zdjęcia decyduje o problemach z identyfikacją. Tym bardziej zachęcam w do dokładnego rozglądania się wokół siebie. Warszawa jest naprawdę ciekawa i tylko pozornie znana!

(K)

4 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Sorry za post pod postem. Na "Warszawskich zagadkach" ostatnio tez było do odgadnięcia stare zdjęcie, podchwytliwością było lustrzane odbicie, ale zagadkowicze jak zwykle dali radę: http://warszawskiezagadki.blogspot.com/2013/05/x-2659.html

   Usuń
  2. A ten przypadek: http://warszawskiezagadki.blogspot.com/2012/09/x-2528-zagadka-bez-odpowiedzi.html opisaliśmy dziś tutaj: http://warsawid.blogspot.com/2013/05/powrot-do-domu.html

   Usuń
  3. To i ja się podpiszę pod - bardzo fajne znalezisko - jedno (zasadniczo tematyczne) i drugie - to z powyższej rozwiązanej zagadki nierozwiązywalnej :)

   Usuń