poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Zabawa na 107

Dzisiejszy wpis poświęcony został kolejnemu przydatnemu w identyfikacji "narzędziu", jakim z pewnością jest portal TRASBUS, poświęcony historii warszawskiej komunikacji miejskiej: LINK. Weźmy na warsztat takie zagadkowe zdjęcie autorstwa Jarosława Tarania:


Ta lakonicznie opisana fotografia pochodzi z broszury Warszawa, mała stabilizacja, Ośrodek KARTA - DSH, 2006, strona 10. Widzimy na niej lekko znudzoną grupę ludzi oczekującą na przystanku na przyjazd autobusu. Wedle tabliczek chodzi konkretnie o autobus linii 107 lub 107 BIS. Miejsce jakoś pozornie z niczym nam się nie kojarzy, w tle widzimy jakąś zabudowę, ale kadr jest dość ciasny i trudno wymyślić na poczekaniu, co to za ulica. Aby sobie ułatwić poszukiwania, wchodzimy na stronę TRASBUS, wybieramy zakładkę "Trasy w latach", klikamy w rok "1963" i sprawdzamy jaką trasą jeździły autobusy obu linii:


Teraz  jadąc "palcem po mapie" ulicami wyszczególnionymi w trasie staramy się dopasować odpowiednie miejsce. Zatrzymujemy się na Nowym Świecie przed wylotem na pl. Trzech Krzyży. Mamy podejrzenie, że to może być tu. Sprawdzamy budynki np. na portalu warszawa1939.pl i zagadka rozwiązana. W tle widać kamienice pl. Trzech Krzyży 12 i 10: LINK, a dalej boczne skrzydła gmachu Instytutu Ociemniałych i Głuchoniemych.

2 komentarze:

  1. Myślę, że żaden Warszawiak nie ma problemów z rozpoznaniem tego miejsca. Chociaż budynki na pierwszym planie zniknęły (całkiem niedawno), to Instytut jest gmachem bardzo charakterystycznym. Datowanie zdjęcia można określić na połowę lat 60. Później z ulic zniknęły Chaussony.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadzam się, to tylko przykład jak korzystać z portalu Trasbus. Zdjęcie jest datowane na kwiecień 1963. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń