środa, 17 kwietnia 2013

Nie wiadomo dokładnie gdzieZdjęcie i opis znalazłem w internetowym wydaniu "Gazety Wyborczej", w artykule Tu było getto. Tak dziś wyglądają te same miejsca opublikowanym 21 lipca 2012 przez  Jerzego S. Majewskiego i Tomasza Urzykowskiego : LINK. Pewnie bym na to zdjęcie nie zwrócił większej uwagi, gdyby nie ostatnie zdanie w tekście. Autorzy piszą, że nie wiadomo dokładnie, gdzie wykonano powyższe zdjęcie. Trochę mnie to zdziwiło, bo to przecież znani varsavianiści, zajmujący się od dawna tą tematyką. Tym bardziej, że opisują dość konkretne miejsce "w pobliżu". Precyzyjne ustalenie, gdzie stał fotograf zajęło mi dosłownie minutę.

Zdjęcie wykonano na wyłączonej z terenu getta posesji przy ul. Siennej 53. Ujęcie jest w kierunku północno-wschodnim. Za murem po lewej stronie widać budynek przy ul. Siennej 54: LINK.W tle po prawej widać ścianę szczytową domu przy Siennej 48 i resztki bocznej oficyny kamienicy przy Siennej 50. Miejsca tego nawet specjalnie nie trzeba szukać na ortofotomapie, bo jest bardzo charakterystyczne:


Niebieskim kolorem zaznaczyłem na mapce dwa istniejące do dziś, najbardziej znane fragmenty muru getta na posesjach przy ul. Siennej: LINK i Złotej: LINK.

(P)

1 komentarz:

  1. Niestety, z 'dziennikarzami' już tak często bywa, że zwykle (choć nie zawsze) im się nie chce/nie mają czasu na sprawdzenie tego, co piszą. Ten typ tak ma (w rodzinie mam dwóch dziennikarzy, to wiem ;)

    OdpowiedzUsuń