środa, 20 marca 2013

Wędrówki "Krisa"


Zdjęcie Sylwestra Brauna z albumu Reportaże z powstania warszawskiego, KAW, 1983, s. 344, nie zostało opisane jak inne, a przecież mamy tu kilka wyraźnych punktów "zaczepienia", pomocnych przy identyfikacji miejsca. Zacznijmy od kamienicy po lewej na drugim planie, tej z ozdobnym szczytem. Choć widać jej tu niewiele i jest już uszkodzona, to jednak można w niej rozpoznać jeden z najbardziej charakterystycznych budynków przedwojennej Warszawy. Kamienica stała na posesji przy ul. Siennej 5/7, ale posiadała również adresy od strony ul. Zielnej nr 15 i od strony ul. Wielkiej nr 14. Zdjęcie to wykonano od strony zachodniej, a więc widzimy tu fragment elewacji właśnie od strony ul. Wielkiej. Przesłania ją ruina bocznej oficyny domu przy ul. Wielkiej 13. Dalej przesuwając się w prawo widzimy elewację kamienicy przy ul. Wielkiej 12, a nieco nad jej dachem, po prawej widać takie dwa "ogniki" - są to elementy zdobiące elewację kamienicy o adresie Zielna 12: LINK. W prawej krawędzi kadru widzimy zacienione ocalałe mury kamienicy przy ul. Wielkiej 11. Na koniec rzućmy jeszcze okiem na ortofotomapę, aby to wszystko zobaczyć w przestrzeni:


Zdjęcia "Krisa" z pewnością jeszcze u nas nie raz zagoszczą. To znakomity materiał dokumentujący ostatnie chwile "tamtej" Warszawy. A parę zdjęć wciąż czeka jeszcze na swoją identyfikację.

(K) 


Doskonała robota! Dodam tylko obrazek, na którym (po lewej) widać charakterystyczny element architektoniczny kamienicy Wielka 14 (Sienna 5/7, Zielna15): LINK

(D)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz